jak stworzyć funkcjonalną przestrzeń

Projektowanie wnętrz jest przedsięwzięciem o wiele bardziej wymagającym i wielopłaszczyznowym niż mogłoby się początkowo wydawać. Dlaczego tak się dzieje? Jest to przede wszystkim spowodowane faktem, iż niezbędne jest uwzględnienie indywidualnych preferencji oraz oczekiwań danej osoby, jak również wzięcie pod rozwagę podstawowych zasad ergonomii.

Nie wystarczy bowiem, by dana przestrzeń mieszkalna, użytkowa albo też publiczna prezentowała się estetycznie i przyciągała zainteresowany wzrok. Musi ona również pełnić kluczowe funkcje utylitarne, sprawiając, że z pokoju, biura lub pomieszczenia innego typu korzystać można będzie bez przeszkód przez wiele kolejnych godzin.

Funkcjonalna przestrzeń to przede wszystkim taka, która zapewnia użytkownikowi możliwość pracy albo odpoczynku w sposób optymalny.

Projektowanie wnętrz, które uznaje fakt ten za istotny, to takie, w przypadku którego kunszt wykonania poszczególnych elementów dekoracyjnych, wykończeniowych i oświetleniowych łączy się z pełnieniem przez nie roli użytkowej. Bardzo istotnym jest przede wszystkim dobór materiałów, z których wykonane mają zostać poszczególne meble, a także pozostałe komponenty danej przestrzeni.

Profesjonaliści zalecają zorientowanie się na wysokiej jakości drewno i metal, które przy odpowiednim zaangażowaniu artysty mogą zostać przekształcone w swoiste dzieła sztuki wykończeniowej, ale także –zachwycać wygodą, żywotnością oraz odpornością na wszelkiej maści uszkodzenia mechaniczne i niekorzystne działanie czynników zewnętrznych.

Bazując na opiniach specjalistów, dla których projektowanie wnętrz jest chlebem powszechnym, powiedzieć można, iż funkcjonalna przestrzeń to także taka, która nie jest nadmiernie zagracona.

Oczywiście, w niektórych przypadkach ogrom świec, figurek, czy im podobnych elementów stricte dekoracyjnych może tworzyć ciekawy efekt i podkreślać unikatowość pomieszczenia, jednakże jeżeli będziemy w nim przebywać codziennie, szybko zauważymy, iż dostanie się do regału na książki, fotela lub biurka komputerowego stanowi nie lada wyzwanie i wymaga przeprowadzania regularnych aranżacji.

Wielu czytelników z pewnością przyzna, że stoi to w sprzeczności z ideą funkcjonalności, która częstokroć powiązana jest z minimalizmem, w myśl którego „mniej znaczy więcej”. Projektując wnętrza, w których nie znajduje się nadmiernie dużo „rozpraszaczy”, a które jednocześnie są w stanie utrzymać spersonalizowany styl odpowiednio dostosowany do gustów danej osoby, mamy gwarancję, iż korzystanie z nich będzie niezwykle przyjemnym doświadczeniem.

Ograniczona do absolutnego minimum zostanie bowiem liczba elementów wołających o naszą uwagę, które mogą utrudnić, a w ekstremalnych przypadkach nawet uniemożliwić wypoczynek, produktywną pracę, czy wykonywanie innych istotnych w danej chwili czynności. Aby uzyskać taki efekt, warto podjąć współpracę z profesjonalistą, który może pochwalić się portfolio liczącym sobie dziesiątki jeżeli nie setki wykonanych projektów, co z pewnością przełoży się na wysokie prawdopodobieństwo, że i nasz projekt zostanie zrealizowany na najwyższym światowym poziomie!

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ