Umowa o kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny, to inaczej mówiąc, nasz przyjaciel przysłany prosto do nas z rąk przemiłego banku, który pewnie przez kilka miesięcy bombardował nasze skrzynki pocztowe zaproszeniem do wzięcia kredytu. Fajnie, tylko co dalej? Mamy wziąć tą wspaniałomyślną kartkę z koperty, powędrować z nią żwawo do banku, otworzyć ją przed panią siedzącą za ladą, niczym giermek przed królem i rzec: „Oto ja, przybywam po obiecany kredyt”. Ta historia jest wspaniała, ale rodem z nieudanej komedii.

Rzeczywistość tak nie wygląda, jest bardziej szara niż kolorowa. Jeśli czytasz ten artykuł, to zapewne jesteś kolejną osobą, która zastanawia się na co zwrócić uwagę w umowie kredytu hipotecznego i jednocześnie nie stanowisz żadnego wyjątku. Każdy chce wiedzieć więcej, zanim uda się na spacer po cienkiej linie, gdzie za sznurki pociąga bank. Ich oferty są przystępne, każdy znajdzie coś dla siebie, może nie każdy zdecyduje się na zaciągnięcie kredytu, ale jakaś część z Was na pewno to zrobi. Nasze życie nie jest na tyle obiecujące, aby każdy z nas był zdolny do posiadania własnego sejfu wypchanego po brzegi gotówką, zatem jeszcze raz.

Na co zwrócić uwagę w umowie kredytu hipotecznego? W pierwszej kolejności doradca kredytowy zapyta nas, jakie osiągamy dochody. Nie jest wścipski, po prostu musi to wiedzieć, aby móc udzielić Wam kredytu, bądź też odmówić. Kolejne pytanie będzie się kręcić wokół naszych zobowiązań, czyli np. już spłacone kredyty i pożyczki, karty kredytowe, debety, stałe koszty utrzymania, liczba osób na utrzymaniu itp. Na tej podstawie, doradca określi naszą zdolność kredytową. Jeżeli już doszło do momentu, w którym kredyt zostanie nam udzielony, to umowa kredytu powinna być zawarta na piśmie i określać w szczególności:

1. Strony umowy.
2. Kwotę i walutę kredytu.
3. Cel, na który kredyt został udzielony.
4. Zasady i termin spłaty kredytu.
5. Wysokość oprocentowania kredytu i warunki jego zmiany.
6. Sposób zabezpieczenia spłaty kredytu.
7. Zakres uprawnień banku związanych z kontrolą wykorzystania i spłaty kredytu.
8. Terminy i sposób postawienia do dyspozycji kredytobiorcy środków pieniężnych.
9. Wysokość prowizji, jeśli umowa ją przewiduje.
10. Warunki dokonywania zmian i rozwiązania umowy.

Zanim podpiszemy umowę, warto żebyś zapoznał się z jej treścią, a w przypadku niezrozumiałych zapisów, lepiej byłoby, abyśmy przedtem skontaktowali się z doświadczonym doradcą biznesowym i zasięgnęli jego rad. Dzięki temu wszystko zostanie nam szczegółowo wyjaśnione, co zaowocuje świadomym zaciągnięciem kredytu.

Źródło: https://kazo.pl/poradniki/kredyty-hipoteczne-na-co-zwrocic-uwage/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ