Trawa z rolki stanowi obecnie jeden z najczęściej wykorzystywanych sposobów umożliwiających efektowne budowanie terenów zielonych. Rolowane trawniki to przede wszystkim znaczna oszczędność czasu i pracy, ale co najważniejsze – natychmiastowy efekt. Największą zaletą tego rozwiązania jest fakt, że można je stosować o dowolnej porze roku, z wyjątkiem okresu, kiedy gleba jest zbytnio zamarznięta. Co jeszcze powinieneś wiedzieć o rolowanych trawnikach? Zebraliśmy 5 najczęściej zadawanych pytań w tej tematyce.

1. Trawa z rolki czy wysiewana?

Trawa z rolki wymaga większych nakładów inwestycyjnych na samym początku. Z tego względu dysponując bardzo rozległym terenem do zagospodarowania, a niekoniecznie proporcjonalnie grubym portfelem, zdecydowanie taniej będzie taki teren obsiać nasionami trawy.

Jeżeli jednak nie chcemy przeznaczyć na trawnik dużej powierzchni, dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie trawy z rolki. Trawa rolowana rośnie na farmach trawy, w określonych warunkach i pod czujnym okiem specjalistów. Tworzy się ją ze specjalnej mieszanki nasion, dzięki czemu jest intensywnie zielona i nie ma chwastów, które mogłyby wpłynąć na jej wygląd. Jej zaletą jest nie tylko natychmiastowy efekt, ale również niezawodność w przypadku terenów o znacznym nachyleniu. Trawnik z rolki można zakładać także późną jesienią, a nawet zimą.

2. Trawa z rolki – ile kosztuje?

Cena trawy ustalona jest w zależnosci od wielkości zamówienia. Im jest ono większe, tym cena m2 jest niższa.– mówi specjalista sklepu grasslandfarms.pl. – Koszty można w znacznym stopniu ograniczyć, jeżeli prace związane z zakładaniem trawnika wykonuje się samodzielnie. Cena trawnika z rolki może wynosić od ok. 6,20 zł/m2 brutto za drugi gatunek do ok. 11,90 zł/m2 za pierwszy gatunek przy najmniejszych zamówieniach ( poniżej 50m2. )

3. Trawa z rolki – jak przygotować podłoże?

Teren pod trawnik należy bardzo starannie uporządkować oraz wyrównać. Należy usunąć wszelkie kamienie, wystające korzenie oraz starą darń. W następnej kolejności trzeba pozbyć się chwastów. Najlepiej użyć w tym celu specjalnych środków chemicznych, wykazujących kompleksowe działanie. Kiedy chwasty uschną całkowicie, należy przekopać i dokładnie wyrównać cały teren.

Decydując się na trawnik z rolki musimy także pamiętać o tym, żeby tuż przed położeniem rolek nawieźć ziemię (najlepiej nawozem wolno rozpuszczalnym z dużą zawartością azotu i fosforu ) i zrosić ją wodą – dzięki temu trawa lepiej się ukorzeni.

4. Trawa z rolki – jak układać?

Darń powinno się układać od razu po przywiezieniu, a całą pracę wykonać w ciągu jednego dnia – radzi specjalista Grassland Farms. – Jeżeli trawa w rolkach będzie przetrzymywana zbyt długo, może ulec zniszczeniu. Płaty darni należy układać jeden przy drugim „na cegiełkę”, bardzo ściśle uważając jednak, aby na siebie nie zachodziły. Brzegi trawnika trzeba przyciąć, nadając mu tym samym odpowiedni kształt. Aby wyrównać cały trawnik, należy go lekko zwałować. Miejsca gdzie trawnik styka się z betonowym krawężnikiem warto oddzielić folią, gdyż beton wyciąga wilgoć i niezabezpieczone w ten sposób obrzeża będą przesychały tworząc nieefektowną żółtą obwódkę.

5. Jak dbać o trawę z rolki?

Na prawidłową pielęgnację trawy z rolki składa się przede wszystkim systematyczne jej podlewanie, koszenie oraz nawożenie. Pierwsze koszenie należy przeprowadzić wtedy, kiedy źdźbła trawy trawy urosną do ok. 5,5-6 cm – zazwyczaj 1,5 -2 tygodnie od jej ułożenia. Następnie kosimy trawę średnio raz w tygodniu, ścinając jednorazowo maksymalnie 1/3 jej wysokości. Bardzo istotne dla zdrowia trawy jest dostarczanie jej pokarmu w postaci specjalistycznego (do trawy, a nie rolniczego!!!) nawozu wolno działającego czyli otoczkowanego, o innej formulacji na wiosnę, lato i jesień. Taki nawóz pozwoli trawie pobrać potrzebne składniki pokarmowe na przestrzeni wielu tygodni danego sezonu, nie powodując nagłych, gwałtownych wybuchów wzrostu, po których podłoże staje się jałowe.

Jeśli zależy nam na szybkim i efektownym rozwiązaniu – trawa z rolki sprawdzi się znakomicie. Zasady pielęgnacji i jej koszty są identyczne przy zastosowaniu obu technologii, jednak decydując się na trawę z rolki odpada nam mnóstwo kłopotów związanych z okresem jej wzrostu.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ