Na pierwszy rzut oka styl industrialny wydaje się nie tylko zdecydowany, ale i przewidywalny. Tak naprawdę skrywa w sobie jednak liczne smaczki i niuanse, dzięki którym salon w stylu industrialnym urządzić można na wiele sposobów. Jakich elementów nie powinno tu jednak zabraknąć?

Surowy minimalizm i przytulność w jednym

Industrialny wystrój wnętrz to dosyć charakterystyczna kombinacja surowego chłodu i przytulnej atmosfery. Kolorystyka zdecydowanie zalicza się do tych oszczędnych w wyrazie. Z uwagi na najczęściej wykorzystywane w stylu industrialnym materiały, dominują różne odcienie szarości. Często natkniecie się także na różnej maści brązy, czerń, przytłumione odcienie czerwieni i zieleni oraz nieco białych akcentów. Skąd zatem to wspominane na początku ciepło? Czyżby sekret skrywał się w przytulnych dodatkach? Umiarkowanie…

Nie liczcie na zagracające półki bibeloty – obowiązuje zasada braku zbędnych ozdób. Dekoracje? Tak, ale tylko te, które poza estetyką mają również do zaoferowania walory praktyczne i użytkowe. Kamionkowy wazon, stalowy zegar wiszący na ścianie, ramka na zdjęcia wykonana z drewna pochodzącego z odzysku – to zdecydowanie kierunek, w którym warto pójść, dekorując salon w stylu industrialnym.

Salon w stylu industrialnym koniecznie z ceglaną ścianą w roli głównej?

Styl industrialny pierwotnie zarezerwowany był wyłącznie dla dużych przestrzeni, w szczególności tych pofabrycznych, potocznie określanych mianem loftów. I faktycznie tam prezentuje się najlepiej. Nie oznacza to jednak, że stworzenie salonu w stylu industrialnym (a przynajmniej jego namiastki) jest całkowicie niewykonalne w mieszkaniu, którego całościowy metraż zamyka się w kilkudziesięciu metrach.

Z olbrzymich okien ze stalowymi szprosami co prawda będziecie musieli zapewne zrezygnować, ale dla charakterystycznej dla tego stylu ceglanej ściany, nawet w stosunkowo niedużym i niewysokim salonie, z pewnością znajdzie się miejsce. A to już całkiem dobra baza wyjściowa i tło, dzięki którym łatwiej będzie nam dobrać meble do salon w stylu industrialnym. Cegła na dobre już wpisała się w wystrój wnętrz industrialnych, dlatego warto ją uwzględnić na etapie planowania aranżacji. Zwłaszcza że nie musi to być ta tradycyjnie czerwona – odcienie szarości i złamanej bieli także są tutaj mile widziane.

Nowoczesne wnętrza w stylu industrialnym nie ograniczają się jednak wyłącznie do cegły. Możecie tutaj liczyć na całkiem sporo betonu, który coraz chętniej wykorzystywany jest zarówno w kontekście wykończenia ścian (niekoniecznie wszystkich), jak i podłóg. Betonowa podłoga w całym wnętrzu to zbyt wiele? Nie, jeśli umiejętnie wykorzystacie ją jako neutralne tło dla nowoczesnego dywanu skórzanego lub kolorowego dywanu wełnianego w stylu vintage. Coraz większą popularnością we wnętrzach wpisujących się w tę stylistykę zaczyna się również cieszyć farba tablicowa. W zależności od planowanej kolorystyki wnętrza, możecie się zdecydować na jej wariant w czerni lub w ciemnej zieleni.

Meble w stylu industrialnym – czyli jakie?

Nie będzie chyba żadnym zaskoczeniem, że w meblach pojawiających się w industrialnych aranżacjach bardzo często wykorzystywany jest metal, stal i żelazo. Trudno, żeby było inaczej, skoro swe inspiracje styl ten w dużej mierze czerpie z wnętrz fabryk z ubiegłego wieku. Mogą to być zarówno meble w całości wykonane z tych materiałów (stolik kawowy, regał, półki) lub jedynie pojawiające się w meblach akcenty (postarzane uchwyty, okucia czy stalowe kółka umocowane pod niektórymi z mebli).

Sporo tutaj także mebli tapicerowanych skórą. Skórzana sofa lub fotel, zwłaszcza takie o nieco postarzanym charakterze w stylu vintage, są tutaj wyjątkowo mile widziane. Przede wszystkim jednak nie próbujcie rezygnować z drewna. Styl industrialny kocha meble z charakterem, a wręcz i z duszą. Dlatego niezwykle często w tej stylistyce spotkacie meble wykonane z drewna pochodzącego z recyklingu. Teraz już chyba zaczynacie rozumieć, skąd bierze się stwierdzenie, że poza charakterystyczną surowością, styl industrialny ma w sobie również sporą dawkę przytulności, prawda?

Metalowe lampy w stylu loft i nie tylko…

Najbardziej charakterystyczne dla stylu industrialnego oświetlenie to chyba metalowe lub stalowe lampy wiszące w stylu loftowym (chętnie anektowane również do wnętrz skandynawskich). Musicie jednak wiedzieć, że od jakiegoś czasu mają one całkiem sporą konkurencję. Beton po raz kolejny daje o sobie znać, stąd w obecnie dostępnej na rynku ofercie oświetlenia w stylu industrialnym, możecie także liczyć na całkiem sporo lamp z tego materiału lub wykonanych z laminatów o bardzo zbliżonej do niego estetyce.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ