Bateria kuchenna to obok zlewozmywaka podstawowy element wyposażenia strefy zmywania.  To ona wpływa na komfortowe i wygodne mycie naczyń, patelni oraz garnków. Obecnie producenci proponują różnego rodzaje armatury kuchennej: od tych najprostszych baterii zlewozmywakowych do tych z obrotowymi wylewkami i regulacjami strumienia wody. Co więcej, w sklepach można znaleźć również armaturę dostosowana do miejsca ich montażu np. baterie kuchenne przyokienne. Wszystko to ma sprawić, że korzystanie z armatury kuchennej bardzo łatwe, proste i przyjemne. Taki wybór sprawia jednak, że wiele osób nie wie, na co się zdecydować. Jeśli i ty masz ten problem, poznaj rodzaje armatury kuchennej i zobacz jak ją dobrać do zlewozmywaka.

Sposób montażu armatury kuchennej

Pierwszym kryterium, na jakie dzieli się armaturę kuchenną, jest sposób jej montażu. W sklepach można kupi baterie naścienne oraz stojące. Te pierwsze mocowane są bezpośrednio na ścianie. Przy ich montażu konieczna jest precyzyjna instalacja, wykonana jeszcze przed wykończeniem wnętrza oraz zaplanowanie, w którym miejscu będzie znajdowała się kuchenny zlew.

Baterie stojące montuje się natomiast na blacie kuchennym lub w specjalnym otworze wyciętym w zlewozmywaku. Ten drugi rodzaj armatury kuchennej jest o wiele częściej stosowany, wynika to z prostszego sposobu montażu.

Uchwyty w bateriach kuchennych

Kolejną rzeczą, która odróżnia od siebie baterie kuchenne, są uchwyty służące do dystrybucji wody. Wyróżniamy tutaj armaturę jedno oraz dwuuchwytową.  Jeżeli zależy ci na ekonomicznym rozwiązaniu postaw na armaturę jednouchwytową – pozwala ona ograniczyć zużycie wody, a także jest wygodniejsza w użyciu. Charakteryzuje się ona dźwignią, za pomocą ustala się strumień oraz temperaturę wody. Baterie dwuuchwytowe to nic innego jak dwa osobne kurki, którymi odkręca się zimną i ciepłą wodę. Oznacza to, że temperaturę oraz strumień ustawia się samodzielnie poprzez regulacje pokręteł. Baterie kuchenne dwuuchwytowe sprawdzają się w kuchniach stylizowanych oraz urządzonych w stylu retro.

Rodzaje wylewek w bateriach kuchennych

Przy wyborze armatury kuchennej istotną kwestią jest również wylewka zastosowana w baterii. W jej przypadku dobrze jest zwrócić uwagę na jej typ oraz wysokość. Typ wylewki ma istotny wpływ na komfort zmywania. Wśród typów wylewek baterii kuchennych wyróżnia się te: wyciągane,  obrotowe, sprężynowe, nieruchome, składane i wysokie.

Do najbardziej polecanych należą trzy pierwsze rodzaje wylewek. Umożliwiają one szeroki zakres mycia naczyń, nawet poza zlewozmywakiem i  obrót baterii niekiedy nawet o 360 stopni. Jeżeli jednak szuka się taniej armatury kuchennej, najlepszym rozwiązaniem będą wylewki nieruchome, należy jednak pamiętać, że nie zapewnią on wysokiego komfortu pracy. W kuchniach ze zlewem pod oknem sprawdzają się natomiast wylewki składane, które pozwolą na szerokie otwarcie okna bez zawadzania o baterie.

Materiał wykonania baterii kuchennych

Armatura kuchenna różni się też materiałem, z jakich jest wykonana. Na rynku można zakupić baterie do zlewów z granitu, stali, mosiądzu, PVD oraz ceramiki. Każda z nich charakteryzuje się innymi właściwościami. Najlepiej wybierać baterie, które wykonane są z tego samego materiału co zlew, dzięki temu wygląd strefy zmywania będzie spójny i estetyczny.

 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ