dekarz

Dekarz to zawód wymagający nie tylko dobrej kondycji oraz odporności na trudne warunki atmosferyczne, lecz także niezawodnego sprzętu. W końcu nie ma nic gorszego niż awaria sprzętu na ostatnim etapie pracy, tuż przed załamaniem pogody. Dlatego też warto skompletować zestaw elektronarzędzi renomowanych firm, takich jak japońska Makita. Dzięki nim będzie można mieć pewność, że urządzenia będą w stanie sprostać ciężkim realiom pracy na wysokości, zapewniając jednocześnie odpowiednio wysoką wydajność.

Zakrętarka udarowa zasilana akumulatorowo

Pierwszym i zarazem jednym z ważniejszych elektronarzędzi w arsenale dekarza jest akumulatorowa zakrętarka. Urządzenie to na pierwszy rzut oka wydaje się mniejszą i nieco bardziej „spłaszczoną” wersją klasycznej wiertarko-wkrętarki. Jednak w praktyce, zakrętarka Makita to zupełnie inny sprzęt, który dzięki zastosowaniu specjalnego systemu zminiaturyzowanego młotka i kowadełka jest w stanie generować ogromny moment obrotowy. Jak duży?
Otóż nawet najmniejsze zakrętarki Makita zasilane akumulatorami CXT o napięciu 10,8 V są w stanie osiągnąć maksymalny moment obrotowy, przekraczający pułap 100 Nm. Siła ta w zupełności wystarczy do sprawnego wkręcania pokaźnych rozmiarów wkrętów ciesielskich w belki wykonane z litego drewna. Akumulatorowa zakrętarka Makita świetnie poradzi sobie też z montowaniem blach oraz innych elementów poszycia dachu przy pomocy „farmerów”, czyli specjalistycznych samowiercących wkrętów do drewna i stali, wyposażonych w elastyczny kołnierz z tworzywa sztucznego.


Zakrętarka Makita 6936FDWDE

Urządzenie to może również być wykorzystywane do wiercenia w drewnie oraz stali – wystarczy tylko wyposażyć się w dedykowane temu zadaniu wiertła heksagonalne (sześciokątne), które posiada w swojej ofercie sklep internetowy Domitech.pl https://domitech.pl/firm-pol-1387741761-Makita.html. Jednak do bardziej wymagających zadań warto sięgnąć po „pełnowymiarową” zakrętarkę Makita napędzaną przez akumulatory z serii LXT o na pięciu 18 V. Zastosowane w niej ogniwa o wysokiej wydajności prądowej są w stanie zapewnić ilość energii elektrycznej porównywalną z urządzeniami zasilanymi sieciowo. W połączeniu z bezszczotkowymi silnikami prądu stałego BLDC, zakrętarki Makita mogą generować moment obrotowy dochodzący do nawet 200 Nm. Dzięki temu poradzą sobie ze wkręcaniem nawet największych wkrętów ciesielskich oraz wszelkich połączeń śrubowych. Warto również podkreślić sposób, w jaki zakrętarka Makita przekazuje tak wysoką moc na podłączony osprzęt. Głowica urządzenia obraca się w sposób udarowy, co całkowicie eliminuje znane z wydajnych wiertarko-wkrętarek zjawisko „wyrywania” sprzętu z dłoni po zablokowaniu się wkrętu w materiale. Znacząco ogranicza to ryzyko bolesnej kontuzji nadgarstka, a także minimalizuje zużycie się samego elektronarzędzia.

Wydajna gwoździarka akumulatorowa

Montaż przy pomocy gwoździ to sprawdzona metoda, która pozwala na niezwykle szybkie przytwierdzanie do siebie elementów konstrukcyjnych więźby dachowej, takich jak łaty oraz kontrłaty, a także materiałów izolacyjnych, membran oraz samego poszycia dachu. W przeszłości do tego zadania wykorzystywane były tradycyjne młotki ciesielskie, którymi przybijano gwoździe do materiału. Jednak, jak nietrudno się domyślić, proces ten był niezwykle męczący i pochłaniał ogromne ilości czasu. Później, wraz z rozwojem techniki zaczęto stosować gwoździarki pneumatyczne, zasilane sprężonym powietrzem. Niestety wymagało to kłopotliwego rozciągania linii pneumatycznych po powierzchni dachu, a także posiadania niezwykle wydajnego kompresora, który był ciężki i niepraktyczny. Jak zatem zabrać się za wbijanie gwoździ ciesielskich? Najlepiej wyposażając się w akumulatorową gwoździarkę Makita! Urządzenie to jest całkowicie niezależne od dostępu do energii elektrycznej lub linii ze sprężonym powietrzem. Nie wymaga też stosowania zasobników z łatwopalnym gazem lub prochem czarnym – wystarczy tylko podłączyć kompatybilną baterię i rozpocząć pracę.
Gwoździarka Makita dzięki wyposażeniu w silnik bezszczotkowy BLDC może pracować ze wszystkimi najpopularniejszymi sztyftami o długości od 15 do nawet 40 mm. Dzięki temu można wykorzystywać ją nie tylko do zadań ciesielskich, lecz również do szerokiego zakresu prac montażowych oraz remontowych. Moc oraz wydajność gwoździarki Makita jest porównywalna do urządzeń pneumatycznych, natomiast dzięki zasilaniu akumulatorowemu obsługa tego narzędzia jest znacznie bardziej ergonomiczna. Co więcej, brak przewodów zmniejsza też ryzyko wypadku podczas pracy. W zależności od konkretnego modelu gwoździarka Makita na jednym naładowaniu akumulatora może wbić około 4000 do 5000 gwoździ.


Gwoździarka akumulatorowa Makita DBN600RTJ 18 V

Nożyce skokowe do ciecia blachy

Akumulatorowe nożyce skokowe do cięcia blachy to narzędzia, które służą do precyzyjnego cięcia blachy aluminiowej oraz stali miękkiej. Są one wykorzystywane do realizacji wielu prac konstrukcyjnych oraz naprawczych płaszczyzn dachowych. W porównaniu do innych metod cięcia blachy, takich jak szlifierki kątowe, nożyce skokowe zapewniają znacznie większą precyzję, a także pozostawiają po sobie niemal idealną powierzchnię roboczą. Są także szybsze od narzędzi ręcznych, pozwalając znacząco skrócić czas realizacji inwestycji.

Nożyce skokowe Makita zasilane akumulatorowo z łatwością poradzą z materiałami o grubości dochodzącej do:

  • 1,6 mm dla blachy stalowej;
  • 1,2 mm dla materiałów wykonanych ze stali stopowej;
  • 0,8 mm dla blachy dachowej dwuwarstwowej;
  • 2,5 mm dla materiałów aluminiowych;

Makita przykłada szczególnie dużą uwagę, by produkowane przez nią nożyce skokowe charakteryzowały się solidną budową oraz wytrzymałą konstrukcją. Gwarantuje to wysoki stopień niezawodności, a także pozwala na długi okres eksploatacji zamontowanych w urządzeniu ostrzy tnących.

Ergonomiczny uchwyt pokryty antypoślizgową mieszanką gumy poprawiają też komfort pracy, tym samym minimalizując ryzyko wystąpienia chorób zawodowych lub wyślizgnięcia się elektronarzędzia podczas pracy w niekorzystnych warunkach atmosferycznych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ