Pellet

Problem ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych jest zawsze aktualny. Wśród dostępnych paliw opałowych znajdują się te mniej i bardziej wydajne w wytwarzaniu energii cieplnej. Poszczególne dostępne paliwa są też w mniejszym lub większym stopniu przyjazne dla środowiska naturalnego. Wśród niezmiennie popularnych znajduje się pellet, z którego korzysta się w tysiącach polskich domostw. Pellet jest paliwem pochodzenia naturalnego, ekologicznym oraz wydajnym. Ponadto, należy do paliw stosunkowo tanich, co ma niezwykle duże znaczenie, jeśli poszukujesz sposobu na zaoszczędzenie na paliwie opałowym.

Pellet – krótkie wprowadzenie w temat

Pellet jest jednym z paliw szczególnie chętnie wykorzystywanych w ogrzewaniu gospodarstw domowych. Czym jest pellet? Jest to sprasowana biomasa, która w wyniku obróbki uzyskała stosunkowo jednorodną postać granulków. W produkcji pelletu korzysta się z różnych rodzajów biomasy – ścinek drewnianych, słomy, liści, trocin i innych. W zależności od rodzaj użytych materiałów, poszczególne pellety mogą różnić się takimi właściwościami fizycznymi jak zapach lub kolor.

W produkcji pelletu nie stosuje się żadnych sztucznych dodatków, takich jak kleje lub inne lepiszcza, które mogłyby wpłynąć na jakość tego paliwa. Bez ich udziału, pellet pali się w sposób naturalny, nie wytwarza nadmiernej ilości zanieczyszczeń, a jego regularne stosowanie nie stanowi wielkiej szkody dla środowiska. Warto o tym pamiętać, gdyż spalanie pelletu jest świetnym sposobem, by ograniczyć emisję szkodliwych gazów, a tym samym – zredukować poziom smogu panującego w naszym kraju każdej zimy.

Parametry ekologiczne pelletu

Pellet jest paliwem przyjaznym środowisku. Można wskazać na różne jego cechy potwierdzające tę tezę. Zacznijmy od tego, że spalanie pelletu powoduje powstawanie minimalnej ilości popiołu. W porównaniu do ekogroszku, ilość powstającego popiołu jest kilkukrotnie mniejsza. Oznacza to, że niemal cały pellet został zamieniony w energię cieplną, która ogrzewać będzie nasze pomieszczenia.

Spalanie pelletu uwalnia również minimalną ilość tlenków siarki i azotu, a także tlenku węgla i pyłu zawieszonego. Jak wskazują specjaliści, po spaleniu jednej tony tego paliwa, powstaje zaledwie: 0,02 kg różnych tlenków siarki, niecały 1 kg tlenków azotu oraz około 10 kg tlenków węgla. Ilość powstającego pyłu zawieszonego ocenia się na około 2,5 kg na 1 tonę.

Parametry te powinny dać do zrozumienia wszystkim osobom, które do tej pory ogrzewają swoje miejsce zamieszkania, wykorzystując w tym celu węgiel i inne, niekorzystne dla środowiska i zdrowia paliwa.

Jak rozpoznać pellet dobrej jakości?

Jeśli przygotowujesz się do zakupu pelletu, warto zwrócić uwagę na kilka jego najważniejszych parametrów. Oprócz powyższych – istotna będzie wartość opałowa oraz poziom wilgoci. Ponadto, warto ocenić pellet pod kątem jego parametrów fizycznych. Dobrej jakości paliwo powinno być stosunkowo jednorodne, granulki powinny mieć podobne rozmiary (długości do ok. 4 cm) i kolor, a także wydzielać delikatny, słomkowy zapach.

Odradzamy kupowanie pelletu luzem. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest wybór pelletu workowanego. W tym pierwszym wypadku możemy narazić się na zakup pelletu wymieszanego z innymi, tańszymi i gorszej jakości paliwami. W przypadku pelletu kupowanego w workach – mamy pewność, że znajdujący się wewnątrz produkt odpowiada opisowi na opakowaniu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ