Wielość i różnorodność szkodników drewna, działających na niekorzyść mebli drewnianych i akcesoriów niezbędnych w codziennym życiu człowieka, potrafi zaskoczyć. Warto więc wiedzieć, jakiego rodzaju szkody mogą być przez nie spowodowane, jakie szkodniki występują najczęściej oraz jak skutecznie radzić sobie z ich zwalczaniem.
O funkcjonalności, trwałości i klasycznej ponadczasowości drewna przekonywać nie trzeba nikogo. Oprócz wielu zalet jednak jest ono również pożywieniem wielu gatunków owadów, określanych mianem szkodników drewna, ksylofagów bądź drewnojadów. Najczęściej występujące szkody w drewnie dotyczą takich konstrukcji w domach jak dachy, słupy podporowe, belki sufitowe, drewniane podłogi czy ściany. Zniszczeniom ulegają również meble.
Szkodniki drewna działają w wielu rodzajach uniwersalnego surowca. Tu wskazać należy na owady atakujące drewno:
• ciepłe i suche (kołatek domowy, spuszczel pospolity, miazgowce, wyschlik grzebykorożny)
• zawilgocone z obecnym grzybem (tykotek pstry, kołatek uparty, krokwiowiec piłkorożny, zmorsznik czerwony, trzeń korowy)
• wbudowane nieokorowane
• w lesie i tartakach
Wśród szkodników drewna, za jeden z najgroźniejszych owadów i najczęściej występujących, przyjmuje się uznawać kołatka domowego. Ten atakuje najczęściej drewno robinii, sosny, jesionu lub dębu. Jako cel swojej działalności szkodnik ten najbardziej upodobał legary, podłogi i belki przyziemia w drewnianych budynkach.
Za zwiększenie łatwopalności drewna odpowiada inny szkodnik – spuszczel pospolity. Najskuteczniejszą formą walki z nim właśnie jest gazowanie korników w domu i stosowanie wysokich temperatur we wnętrzach. Z powodzeniem stosować można również szczelne odeskowanie ścian budynku, jak i pomalowanie ich farbami olejnymi. Przy przebudowach budynków drewnianych konieczne jest zastosowanie dezynfekcji odzyskiwanego drewna.
A jak najskuteczniej dbać o zawilgocone drewno? Najlepiej z wykorzystaniem preparatów zabezpieczających drewno przed zawilgoceniem i zagrzybieniem. Nierzadko warto sięgnąć po trudnozmywalne środki owado- i grzybobójcze.