Kuchnia z wyspą to niezwykle modne rozwiązanie. Marzy o nim niejedna Pani domu, postrzegając je jako praktyczne i estetyczne. Jednak jak przekonują architekci wnętrz, wyspa w kuchni nie zawsze się sprawdza. Aby faktycznie spełniła on swoje funkcje, należy nie tylko zachować odpowiednie odległości, ale i dopasować ją do kuchennej przestrzeni. Sprawdź, kiedy wyspa w kuchni się sprowadza.

Wyspa w kuchni

Kuchnia z wyspą to praktyczne i estetyczne rozwiązanie, które sprzyja wspólnemu przygotowywaniu posiłków, porządkuje przestrzeń oraz sprawia, że zwiększa się powierzchnię roboczą. Dobrze zaaranżowana może służyć jako miejsce instalacji kuchenki czy zlewu albo też jako przestrzeń jadalna. Dekoratorzy, podpowiadają, że wyspa kuchenna sprawdza się szczególnie dobrze na dużych przestrzeniach oraz w kuchniach otwartych na salon. Aby jednak projekt kuchni z wyspą był udany, należy zwrócić uwaga na kilka elementów. Przede wszystkim ważne jest właściwe zaplanowanie trójkąta roboczego i zastosowanie się do zasad kuchennej ergonometrii. Dobrze jest też wybrać mebel wykonany z wysokiej jakości materiałów.

Czym jest wyspa kuchenna?

Wyspa kuchenna to wolnostojące stanowisko pracy, które nie jest związana z zabudową meblowa. Jako wyspę kuchenną można taktować płytę kuchenki obudowaną baletem, zlewozmywak lub tylko blat roboczy na stażu, lub ze wbudowanymi szafkami. Często wyspę kuchenną uzupełnia się o barek lub niższe stoki śniadaniowe.

Do jakiej kuchni pasuje wyspa kuchenna?

Wyspę kuchenną można stosować zarówno do wnętrz urządzonym w stylu nowoczesnym, jak i stylizowanych pomieszczeń. W jej przypadku nie tyle liczy się zastosowany styl aranżacyjny, ile wymiary pomieszczenia. Funkcjonalne wyspy kuchenne powinny mieć co najmniej 80 cm blatu roboczego, tyle również musi wynosić odległość pomiędzy wyspą a szafkami. Pozwala to na swobodne przemieszczanie się oraz otwieranie szafek. Należy również pamiętać, że montując na wyspie kuchenkę, konieczne jest zawieszenie nad nią okapu lub pochłaniacza zapachów. Wyspa kuchenna traktowana jako przestrzeń robocza powinna również być dobrze oświetlona oraz wyposażona w instalację elektryczną.

Oznacza to, że w kuchniach, w których nie można wydzielić takiej powierzchni, wyspa kuchenna się nie sprawdzi. Będzie ona meblem zajmującym miejsce i uniemożliwiającym przemieszczenie się we wnętrzu. Trzeba też pamiętać, że montaż instalacji jest często możliwy jeszcze przed ostatecznym wykończeniem kuchni, dlatego nadając jej rolę funkcjonalną, trzeba zadbać o pociągnięcie kabli już na etapie projektowania przestrzeni. Z wyspy kuchennej najlepiej zrezygnować, gdy posiada się wąską lub małą, zamkniętą kuchnię. Polecana jest natomiast do kuchni otwartych, gdzie może stanowić granicę pomiędzy strefą gotowania a salonem.

W jakich kuchniach sprawdzi się wyspa kuchenna?

Wyspa kuchenna to mebel, który sprawdzi się w tych domach, gdzie dużo i chętnie się gotuje. Zmienia ona sposób pracy i organizacji przestrzeni kuchennej, a z samego gotowania urządza prawdziwy spektakl. Plusem wyspy kuchennej jest również to, że może przy niej pracować więcej niż jedna osoba. Stąd też rozwiązanie to polecane jest osobom rodzinnym i często przyjmującym gości.

 

[Głosów:1    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ