Kolejne jesienne dni przynoszą nam znaczące spadki temperatur. Zima nieubłaganie nadchodzi. Dziś podpowiemy, jak przygotować do niej swój ogród!
Posiadacze domów z ogrodem czy ogródków działkowych wiedzą, że jesień to czas na konkretne prace. Specjaliści z DMN.pl podpowiadają, jakie prace należy wykonać, by wiosną nasz ogród rozkwitł i zachwycał innych oraz nas samych.
Jedni pragną, by zima minęła szybko i bezboleśnie, nie przynosząc żadnych większych strat, jak na przykład pęknięcia dachu czy rdza w garażowych drzwiach. Inni cieszą się na samą myśl o zimowym szaleństwie na stokach lub romantycznych wieczorach we dwoje przy trzasku drewna w kominku.
Nieważne, jaki macie stosunek do zimy – ważne, by odpowiednio się do niej przygotować, czyli zabezpieczyć rośliny, trawnik czy pomieszczenia gospodarcze lub ogrodową altanę. Pamiętajcie, że liczy się czas reakcji – wraz z nadejściem pierwszych przymrozków (ale nie wcześniej, bo narażamy rośliny na przegrzanie, a co za tym idzie – gnicie!), koniecznie należy działać.
Jak i co chronić?
Pytanie „co?” jest bardzo szerokie. Wszystko zależy od tego, jakie rośliny czy krzewy rosną w Waszym ogrodzie. Z pewnością rośliny sezonowe, czyli cebulowate, takie jak dalie, mieczyki, frezje czy begonie muszą zostać ścięte, a ich cebulki – wykopane z ziemi. Należy je wysuszyć i przechowywać w bezpiecznym, przewiewnym miejscu, takim jak drewniana skrzynia z otworami umożliwiającymi dopływ powietrza.
Wszelkiego typu rośliny i kwiaty, które na co dzień rosną w ozdobnych donicach, na przykład przed domem czy na tarasie najwygodniej będzie umieścić wewnątrz domu lub w przydomowej szopie czy innym, dostępnym pomieszczeniu gospodarczym.
Rośliny dwu- lub nawet kilkuletnie, czyli między innymi byliny, krzewy i trawy ozdobne również powinny zostać zabezpieczone, ale w nieco inny sposób. Konieczne będzie zapewnienie warstwy ochronnej korzeniom w postaci rozsypania kory, a także łodygom – przy pomocy np. suchych liści, gałęzi drzew iglastych czy słomy. Nie można także zapomnieć o tym, by przed zabezpieczeniem nieco przyciąć wszystkie rośliny.
Trawnik to też roślina!
Przy jesiennych porządkach nie można zapomnieć o trawniku, który przecież też jest rośliną, a na dodatek bardzo ozdobną. Ogród bez niego wyglądałby co najmniej dziwnie. Jeśli tylko pogoda na to pozwoli – należy kosić go jak najdłużej, nawet w listopadzie czy na początku grudnia!
Oprócz tego, podstawą jesiennej pielęgnacji trawy jest solidne, dokładne zgrabienie wszelkich suchych liści czy igieł z drzew iglastych. W przeciwnym razie, upadłe liście, zasypane warstwą śniegu z pewnością zgniją i spleśnieją, co może prowadzić do chorób Waszego trawnika, które znacząco obniżą jego estetykę, a Wam przysporzą dodatkowej pracy wiosną.