Wybór bramy garażowej będzie warunkował komfort jej użytkowania, a także cenę. Warto zatem poświęcić mu nieco więcej uwagi. Jakie wyróżniamy rodzaje bram garażowych? Na co zwrócić uwagę podczas podejmowania decyzji?
Jakie wyróżniamy rodzaje bram garażowych?
Wymiany bram garażowych przeprowadzane są wyłącznie w podbramkowych sytuacjach, zatem decydując się na wybór konkretnego systemu otwierania, warto myśleć długofalowo. Dzięki temu unikniemy pomyłek, kosztownych remontów oraz codziennej frustracji. Jakie są rodzaje bram garażowych?
Bramy garażowe segmentowe
Segmentowe bramy to obecnie najczęściej stosowany rodzaj zamknięcia garażu. Mogą otwierać się w górę lub na boki. Wykonane są z kilku segmentów, które mogą być dodatkowo zabezpieczone pianką izolującą. Pomiędzy segmentami znajdują się uszczelki, zapobiegające wychładzaniu garażu. Wśród zalet tego rodzaju bram wymienia się to, że:
- segmenty chowają się na ścianie lub w suficie garażu, więc można stosować je na krótkich podjazdach,
- dobrze izolują, a zatem nie będą kłopotliwe w przypadku ogrzewanych garaży,
- są estetyczne i wygodne w obsłudze.
Jeżeli zatem zależy Ci na oszczędności miejsca, wybierz segmentowe bramy garażowe. Pomorskie to świetna okolica, żeby zdecydować się na ich montaż, ponieważ funkcjonuje tam przedsiębiorstwo Arex, specjalizujące się w tym rodzaju bram.
Bramy uchylne
Bramy uchylne to te, które zbudowane są z jednej, większej płyty. Ta nie łamie się w czasie otwierania, a wysuwa – najpierw do przodu, a następnie chowa się pod sufitem. Wymaga nieco większej ilości miejsca na podjeździe, ale można zdecydować się na nią, jeżeli istotne jest oszczędzenie jak największej ilości środków finansowych. Bramy uchylne są nieco mniej szczelne, niż poprzedniczki, ale w niektórych sytuacjach nie ma to większego znaczenia.
Rozwierane bramy garażowe
Kiedyś był to najpopularniejszy typ bram garażowych, który obecnie stracił na popularności. Bramy otwierają się w dokładnie taki sam sposób jak okno. Mogą być jedno lub dwusegmentowe. W ich przypadku nie zawsze możliwe jest zamontowanie systemu elektrycznego. Wymagają dość dużej ilości miejsca na podjeździe oraz regularnego odśnieżania terenu w zimie. Są jednak tanie i bardzo łatwe w montażu oraz obsłudze.