Strefa zmywania w kuchni to ta, która znajduje się koło zlewozmywaka. Jej odpowiednie zaaranżowanie sprawia, że codzienne czynności takie jak zmywanie naczyń czy przygotowywanie produktów do gotowania jest prostsze i wygodniejsze. Urządzając kuchenną strefę zmywania, ważne jest również, żeby zadbać o odpowiednią jej estetykę. Wystające ze zlew brudne naczynia, butelki z płynem do mycia naczyń czy niedopasowana bateria kuchenna sprawiają, że strefa zmywania będzie niekorzystnie wpływać na wygląd całej kuchni. Zobacz jak zaaranżować strefę zmywania.

Strefa zmywania w kuchni – gdzie powinna się znaleźć?

Planując strefę zmywania w kuchni, należy przede wszystkim zadać o to, aby znalazła się ona w odpowiednim miejscu. Zasady kuchennej ergonometrii mówią, że zlewozmywak należy umieścić pomiędzy lodówką a kuchenką i otoczyć z obydwóch stron blatem roboczym. W szafce pod zlewem można postawić kosz na śmieci. Będzie to dla niego dogodna lokalizacja, to właśnie tu zbiera się najwięcej odpadów.

Materiały wykończeniowe do strefy zmywania

Kolejną kwestią przy urządzaniu strefy zmywania jest dobór odpowiednich materiałów wykończeniowych oraz samego zlewozmywaka. Ten ostatni powinien być funkcjonalny i dopasowany do potrzeb rodziny. Jeśli więc dużo się gotuje, warto wybrać zlew dwukomorowy albo dwu i pół komorowy z ociekaczem, jeżeli głównie jada się na mieście, można postawić na mniejszy model z jedną komorą. Ciekawym rozwiązaniem, polecanym szczególnie do małych kuchni w bloku, jest umiejscowienie kuchennego zlewu w rogu pomieszczenia, wtedy najlepszym rozwiązaniem jest zakup modelu narożnego. Oprócz tego zlewozmywak powinien być wyposażony w odpowiednią baterię, która ułatwia pracę. Należy pamiętać, że jeżeli kuchenny zlew stawiamy pod oknem, bateria musi pozwalać na jego swobodne otwarcie.

Sam sprzęt to jednak nie wszystko w praktycznej strefie zmywania należy również zatroszczyć się o wykończenia blatów oraz ścian nad zlewem. Materiał na blaty kuchenne powinien być odporny na działanie środków chemicznych oraz łatwy w czyszczeniu. Ściany natomiast muszą być pokryte materiałem wodoodpornym. Najczęściej stosuje się płytki ceramiczne, ale można też na ścianę położyć blachę lub szkło. Podobnie jak w przypadku blatów, zastosowane wykończenie powinno być odporne na działanie środków chemicznych oraz pozwalać na łatwą pielęgnację i czyszczenie.

Akcesoria do kuchennej strefy zmywania

Aby uczynić kuchenną strefę zmywania bardziej funkcjonalna można zastosować dodatkowe akcesoria. Mowa tutaj o takich dodatkach jak nakładki na deski do krojenia, suszarki do naczyń automatyczne syfony czy dozownik na płyn do naczyń. Wiele sklepów oferuje zakupów takich dodatków w komplecie ze zlewem, cześć można dokupić samodzielnie.  Ważne jednak, aby wybierając akcesoria do strefy zmywania nie przesadzić z ich ilością. Zastosowanie zbyt wielu dodatków sprawi, że wokół zlewu będzie stało dużo przedmiotów, które nie tylko nie będą wyglądać estetycznie, ale i zmniejsza powierzchnię pracy. Dobrze jest również przewidzieć miejsce dla zakupionych dodatków. Część z nich można powiesić na relingach z haczykami lub na zamontowanych półeczkach, inne schować w odpowiednio urządzonej szafce pod zlewozmywakiem.

 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ