Jak wybrać idealne drzwi do łazienki?

Może się wydawać, że wystarczą „jakieś” drzwi do łazienki i wszystko będzie gotowe. Otóż nie! Drzwi do łazienki koniecznie muszą być przygotowane na trudne warunki (para woda, zmiany temperatury, wilgotność), ale powinny też zapewniać intymność. Czy to da się połączyć? Sprawdź!

Pierwsza rzecz, jaką zwykle rozważa się podczas remontu mieszania, to kwestie estetyczne. Nie jest tajemnicą, że wszystkie drzwi wewnętrzne powinny do siebie pasować (najlepiej, gdy są z jednej kolekcji), te łazienkowe nie są tu wyjątkiem. Warto jednak pogłowić się nad nimi trochę dłużej. Bo drzwi do łazienki muszą być przede wszystkim:

  • praktyczne,
  • bezpieczne,
  • wygodne w utrzymaniu.

Jakie normy muszą spełniać drzwi łazienkowe?

Choć nie wszyscy o tym wiedzą, polskie prawo budowlane dokładnie określa, jak powinny wyglądać drzwi łazienkowe. Przede wszystkim muszą:

  • mieć nie mniej niż 2 m wysokości i 80 cm szerokości (w starszych mieszkaniach zdarzają się węższe),
  • zapewniać odpowiednią wentylację pomieszczenia.

To ważne, bo w wielu łazienkach nadal znajdują się piecyki gazowe, samo zaś pomieszczenie cechuje wysoka wilgotność. W tym celu powinniśmy umieścić w drzwiach okrągłe otwory (tzw. tuleje wentylacyjne) lub też przyciąć drzwi na dole tak, żeby między nimi a podłogą tworzyła się szczelina wentylacyjna. Łączna powierzchnia otworów wentylacyjnych nie może być mniejsza niż 0,022 m2.

Drzwi do łazienki powinny otwierać się na zewnątrz – pamiętajmy jednak, by podczas otwierania nie zderzały się z innymi elementami wyposażenia, np. komodą na korytarzu.

Ważnym elementem drzwi jest również zamek, który gwarantuje intymność podczas użytkowania łazienki. Najlepszy zamek to taki, który przy pomocy klucza lub śrubokrętu można otworzyć także od zewnątrz. Będzie to spore ułatwienie w sytuacjach awaryjnych, np. gdy ktoś w środku zasłabnie podczas kąpieli.

Wygoda i funkcjonalność drzwi do łazienki

Kiedy zadbaliśmy już o bezpieczeństwo w łazience, pora pomyśleć nad jej funkcjonalnością. W polskich blokach większość łazienek jest mała i nie posiada okien. Jeśli więc chcemy rzucić na nie trochę światła, do gustu przypadną nam modne drzwi ze szklanymi elementami. W drzwiach łazienkowych zwykle króluje szkło matowe lub mleczne, które jednocześnie przepuszcza światło i zapewnia prywatność. W pomieszczeniach szczególnie nowoczesnych dobrze sprawdzą się drzwi całkowicie szklane, np. Amber dostępne w Dobre Dla Domu. Jest to rozwiązanie trwałe, efektowne i odporne na wilgoć, pozwala też doskonale doświelić ciemną łazienkę. Takie drzwi są jednak bardziej wymagające, zwłaszcza podczas usuwania łatwo widocznych zabrudzeń.

Łatwiejsze w utrzymaniu będą klasyczne drzwi drewniane. Sprawdzą się wszędzie tam, gdzie szczególnie zależy nam na prywatności, bowiem najlepiej tłumią hałasy. Takiej roli nie spełnią drzwi przesuwne i harmonijkowe – dlatego też, mimo że pozwalają zaoszczędzić sporo miejsca, w łazience lepiej je sobie darować.

Kwestia gustu, czyli o estetyce drzwi łazienkowych

Dobry wybór drzwi wewnętrznych to ważny element wystroju mieszkania, ale też aranżacji samej łazienki. Wspomniane już drzwi szklane – zależnie od wzoru – mogą nadać pomieszczeniu elegancji lub ekstrawagancji. Jeśli w łazience królują roślinny i elementy w kolorze naturalnego, ciepłego drewna, dobrym rozwiązaniem będą drewniane drzwi w podobnym odcieniu. Z kolei białe drzwi sprawdzą się w pomieszczeniach jasnych i wszędzie tam, gdzie zależy nam na optycznym powiększeniu wnętrza.  

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ