Kuchnia w stylu rustykalnym nawiązuje do sielskich i urokliwych klimatów polskiej wsi. Opiera się na lokalnym folklorze oraz przyrodzie, a także kojarzy się z przytulnym wnętrzem, w którym zawsze pachnie świeże ciasto, a od gospodyni można dostać szklankę mleka prosto od krowy. Jednak rustykalne wnętrza coraz częściej można spotkanie tylko w domkach jednorodzinnych poza miasta, ale i w blokach z wielkiej płyty. Dużą popularnością cieszą się kuchnie rustykalne. Lubią je szczególnie te osoby, które kuchnie postrzegają jako centrum domowego ogniska. Zobacz, jak powinna wyglądać idealna kuchnia w stylu wiejskim.
Jak urządzić kuchnię rustykalną?
Idealna kuchnia rustykalna to ta nawiązująca swoim wyglądem do kuchni naszych babć. Nawiązania do przeszłości oraz odniesienia do natury w rustykalnym wnętrzu widać na każdym kroku. Drewniane meble, kamienne posadzki, wiklinowe kosze czy bawełniane tekstylia to tylko jedne z niewielu elementów, które powinny się znaleźć w wiejskiej kuchni.
Ściany i podłogi w kuchni rustykalnej
W kuchniach rustykalnych silny nacisk kładzie się na wykorzystanie ponadczasowych i naturalnych materiałów, a także tych, które nawiązują do przeszłości. Stąd też w tego typu wnętrzach podstawowym materiałem jest drewno. Wykańcza się nim posadzki, kładąc na nich postarzane panele lub tradycyjne drewniane parkiety. Drewno możne znaleźć się również na kuchennych ścianach. Chociaż o wiele popularniejszym rozwiązaniem jest ich pomalowanie wapnem lub położenie na nich chropowatego tynku. Dekoratorzy podpowiadają, że w kuchniach rustykalnych na ścianach sprawdzi się również naturalny kamień oraz cegła, ewentualnie płytki ceramiczne imitujące cegłę.
Meble do kuchni rustykalnej
Meble w kuchni rustykalnej obowiązkowo powinny być wykonane z litego drewna najlepiej w naturalnym kolorze. Polecana jest zabudowa, w której wyraźnie widoczne są słoje czy sęki. Sama forma mebli powinna być prosta, a one same odznaczać się funkcjonalnością. Mile widziane są jednak elementy dekoracyjne na meblach, szczególnie te nawiązujące do ludowego wzornictwa. Stąd też w kuchni rustykalnej często stosuje się meble rzeźbione. Ciekawym rozwiązaniem są także szafki bez drzwiczek, które zastępowane są koronkowymi firankami czy kraciastą tkaniną. Uzupełnieniem tradycyjnej zabudowy kuchennej są takie elementy jak kufry, skrzynie czy stare kredensy. Z racji tego, że kuchnia w stylu rustykalnym postrzegana jest jako serce domu, istotną rolę odgrywa w niej kącik jadalny. Powinien w nim stanąć duży, drewniany stół oraz krzesła.
Sprzęty AGD do kuchni rustykalnej
Aby zachować wiejski klimat kuchni sprzęty AGD powinny być ukryte w zabudowie lub też charakteryzować się stylizowanymi, przestarzałymi obudowami. W kuchni rustykalnej można pokusić się o kuchenkę w formie pieca czy też lodówki o zaokrąglonych kształtach, nawiązujące do stylu vintage czy retro.
Dodatki do kuchni rustykalnej
Styl rustykalny w kuchni lub dodatki i bibeloty. To właśnie one dopełniają wnętrze i nadają mu niepowtarzalnego klimatu. Uzupełnieniem całej aranżacji będą wiklinowe dodatki np. kosze, drewniane łyżki, bawełniane tekstylia czy koronkowe serwety. W kuchni w stylu rustykalnym można zastosować również dodatki z dusz np. stare żelazko, zegar z kukułką, ręcznie malowaną porcelanę czy blaszane bańki na mleko.