Coraz częściej wybieramy home office, czyli pracę poza biurem we własnych czterech ścianach. Póki co jednak prym w zdalnym wykonywaniu obowiązków zawodowych wiodą Luksemburg, Holandia, Austria i Finlandia. Być może mieszkańcy tych krajów znaleźli już swoje ikiagi, czyli sposób na harmonie i pasję.
Co mają wspólnego praca, mieszkanie i poczucie szczęścia? Żeby to odkryć, warto na chwilę przenieść się o niecałe 9 tys. kilometrów na japońską wyspę Okinawa. Dlaczego właśnie tam? Pewnie nie wiesz, że żyje na niej najwięcej stulatków na świecie. Dobre zdrowie zawdzięczają oni właśnie ikigai, czyli aktywności, pozytywnemu nastawieniu oraz pracy, która nie jest przykrym obowiązkiem, tylko sposobem na samorealizację i spełnienie marzeń.
Ikigai w Twoim domu
Odpowiedz sobie na pytanie: czy robisz to, co lubisz? Tak, bo przecież wykonujesz swoje obowiązki w intymnym miejscu, w którym odpoczywasz i spędzasz czas z bliskimi, czyli w domu. Jesteś zatem na dobrej drodze do ikigai. Pora więc, żebyś rozejrzjał się po swoim domowym miejscu pracy. Stań na podłodze, odetchnij głęboko i pomyśl. Może czas na zmianę wystroju wnętrza? Dodania kilku elementów, które poprawią Twoje samopoczucie i efektywność? Zobacz, jak z pomocą naturalnych materiałów, takich jak drewno, zmienić na lepsze wystrój gabinetu.
Natura to podstawa, czyli dlaczego warto mieć drewnianą podłogę
Urządzenie pokoju do pracy jest prostsze niż myślisz. Zdecydowanie odchodzi się dziś od „ciężkiej” gabinetowej klasyki, która hołdowała wielkim biurkom, dużym regałom i półkom uginającym się od książek, skórzanym fotelom i zasłonom w oknach. Wnętrza są dziś lekkie i nie tracą przy tym nic ze swojej funkcjonalności. Podłóg nie zasłaniają już grube dywany, dzięki czemu deski drewniane mogą prezentować się w całej swojej okazałości. Dlaczego drewno? Jest nie tylko wytrzymałe i pozwala nadać szlachetne wykończenie wnętrzu, lecz także tworzy zdrowy mikroklimat. Jeśli zmagasz się z alergią, drewniana podłoga pozytywnie wpłynie na Twoje samopoczucie. W jaki sposób? Naturalne drewno nie elektryzuje się i nie przyciąga kurzu, ogranicza tym samym kontakt z alergenami. Dzięki temu możesz cieszyć się zdrowszym powietrzem i pracować bez obawy, że katar odbierze Ci radość z wykonywania tego, co lubisz.
Poza tym pielęgnacja drewnianej podłogi jest prosta i nie zabiera dużo czasu, który możesz wykorzystać na pracę, spędzanie czasu z rodziną lub inne hobby.
Czy drzwi mogą być dekoracją gabinetu do pracy?
Wnętrze, w którym potrzebuje się koncentracji, powinno być pozbawione nadmiernie dekoracyjnych ozdób. Kierunkiem, w jakim dobrze podążać, jest minimalizm, a więc im mniej i prościej, tym lepiej. Wybieraj oszczędne w formie ozdoby. Zamiast kilku ceramicznych figurek postaw na parapecie wazon, a na biurku dekoracyjną designerską lampę. Lepiej nie przeładowywać pokoju zbyt wieloma dekoracjami, które rozpraszałyby niepotrzebnie uwagę. Pomyśl też o ochronie przed ostrym słońcem (rolety) i hałasem z innych pomieszczeń. Od dźwięków odgrodzisz się – i to dosłownie – dzięki solidnym drewnianym drzwiom. Naturalne i eleganckie będą stylowym wykończeniem oraz estetyczną dekoracją pokoju. Jeśli chcesz, by skutecznie zatrzymywały głosy z korytarza, wybieraj pełne skrzydła bez przeszkleń.
Ikigai – rób to, kochasz i kochaj to, co robisz
Wypełnianie zadań, które sprawiają przyjemność i dodatkowo pozwalają zarabiać na utrzymanie, jest jednym z założeń filozofii długiego życia, czyli ikigai. Praca wykonywana z pasją okaże się dla Ciebie korzystna pod wieloma względami. A w dobrze urządzonym domu możesz być równie efektywny, a niekiedy nawet bardziej niż w biurze.