Miedź jest jednym z najstarszych metali poznanych przez człowieka. Odkryta w starożytności miedź jest spośród pierwiastków najlepszym — po srebrze — przewodnikiem ciepła i elektryczności. To Rzymianie nadali nazwę miedzi. Nazwali ten pierwiastek „aes cyprium“, co oznacza rudę pochodzącą z Cypru, jako że większość znanych wtedy złóż miedzi znajdowała się właśnie tam.
Miedziane naczynia nie mają sobie równych. Patelnie, garnki, rondle lub woki z miedzi znajdziemy w kuchniach najlepszych restauracji na całym świecie. Korzystały z nich także nasze babcie przygotowując pyszne konfitury. Już w przeszłości było wiadomo, że miedź jest najlepszym materiałem, z którego można wykonać doskonałe naczynia do gotowania.
Ostatnio obserwuje się renesans starodawnych, wypróbowanych od dziesiątek lat naczyń kuchennych. Coraz częściej pojawiają się w naszych nowoczesnych kuchniach takie naczynia jak: moździerze, maselnice, naczynia żeliwne czy makutry. Zaczynamy hołdować wypróbowanym patentom naszych prababek. Do tej grupy naczyń należą również efektowne naczynia miedziane. Ich wysoka cena oraz niebanalny, rzucający się w oczy wygląd powodują, że naczynia miedziane w dzisiejszych czasach stają się symbolem luksusu. Duży koszt tych naczyń wynika z wysokiej ceny miedzi jako surowca oraz z konieczności cynkowania takich naczyń. Cynkowanie ich jest niezbędne ze względu na to, że czysta miedź reaguje w kontakcie z żywnością. Proces ten nadal wykonywany jest metodą tradycyjną i jest dość kosztowny. Inną metodą dostosowania miedzianych naczyń do użytku kuchennego jest połączenie miedzi z innymi materiałami, np. stalą lub aluminium.
Jakie są zalety naczyń miedzianych?
Poza ich estetyką, niezaprzeczalnym plusem jest niezwykle przewodnictwo cieplne miedzi. W skali przewodników ustępuje jedynie srebru. Dobre przewodnictwo naczyń miedzianych powoduje ich równomierne i bardzo szybkie nagrzewanie .Plusem naczyń wykonanych z miedzi jest również ich trwałość. Przy prawidłowej konserwacji naczynie miedziane może nam służyć całe życie. Do wad tych naczyń należy ich ciężar. Drobnej budowy osoba nie poradzi sobie z operowaniem takimi garnkami.
Metody konserwacji naczyń miedzianych również należą do ich minusów. Naczynia te wymagają częstej konserwacji kwasem (octem lub cytryną) i solą kuchenną, aby nie powstawały plamy na ich powierzchni. Na rynku dostępne są również specjalne środki chemiczne przeznaczone do takich naczyń. Garnków miedzianych nie wolno myć w zmywarce .Ich wnętrze należy polerować.
Powyższe trudności z pewnością jednak zostaną zrekompensowane przez niezwykłą urodę garnków miedzianych.