Drewniana elewacja domu to wybór klasyczny, a jednocześnie oryginalny. W naszym kraju, zdominowanym przez otynkowane domy, takie budowle prezentują się bardzo ciekawie. O drewno należy jednak dbać – w przypadku ekspozycji na warunki atmosferyczne najważniejsze jest jego zabezpieczenie. Można to robić z wykorzystaniem różnych produktów, między innymi farb. Dowiedz się, jakie farby nadają się najlepiej do malowania elewacji drewnianej.
Przed czym chroni farba do elewacji drewnianej?
Do pokrywania elewacji zwykle używa się najodporniejszych gatunków drewna. Ten naturalny materiał wystawiony na działanie czynników atmosferycznych będzie jednak niszczał, o ile nie zostanie odpowiednio zabezpieczony. Do popularnych produktów służących do jego ochrony należą bejce i lakierobejce, ale drewno można pomalować również farbą. Odpowiednio dobrana stworzy na jego powierzchni trwałą powłokę ochronną zapobiegającą negatywnym skutkom oddziaływania:
- wody, wilgoci,
- promieniowania UV,
- mikroorganizmów.
Jednocześnie farba do elewacji chroni przed uszkodzeniami mechanicznymi. Pozwala zmienić również jej barwę, a zatem nadać całemu budynkowi zupełnie nowego charakteru. Kolory farb elewacyjnych do drewna są bardzo zróżnicowane – możesz wybrać zarówno taki zbliżony do naturalnego odcienia materiału, jak i coś zdecydowanie bardziej wyrazistego.
Farba do elewacji drewnianej może służyć do całkowitej zmiany koloru domu lub też jedynie odświeżenia i zabezpieczenia powierzchni drewna – wybór należy do Ciebie!
Jaka farba na elewację drewnianą – wodorozcieńczalna czy rozpuszczalnikowa?
Czym malować elewację drewnianą – farbą wodorozcieńczalną czy rozpuszczalnikową? Oczywiście oba rozwiązania mają swoje zalety.
- Farba wodorozcieńczalna jest wygodna w stosowaniu i nie zawiera rozpuszczalników, które są silnymi związkami chemicznymi o działaniu drażniącym. Mają podobną trwałość do rozcieńczalnikowych czy lakierów.
- Farba rozpuszczalnikowa tworzy powłokę odporną na działanie wszystkich wymienionych wyżej czynników. Dlatego zazwyczaj to właśnie tego typu emalie są zalecane do malowania elementów eksponowanych na zewnątrz. Należy jednak pamiętać, że zawierają w swoim składzie rozpuszczalniki, dlatego trzeba ich używać z zachowaniem ostrożności. Ponadto wymagają nieco więcej wysiłku przy malowaniu – konieczne jest ich staranne nakładanie i odczekanie przed nałożeniem kolejnej warstwy.
Farba do fasad drewnianych – co wybrać?
Czy farbą fasadową można malować drewno? Nie zawsze. To zależy od jej składu i właściwości. Zawsze należy się zapoznać z informacjami producenta co do przeznaczenia danej emalii. Farba do malowania domu drewnianego na zewnątrz może być np.:
- olejna – to rodzaj polecany szczególnie do ochrony tych gatunków drewna, które są najbardziej podatne na szkodliwe działanie wody; bardzo dobrze chroni przed wilgocią;
- akrylowa – tylko niektóre rodzaje farb akrylowych nadają się do stosowania na zewnątrz i wymagają zastosowania specjalnego podkładu; jest ona jednak wodorozcieńczalna, a więc łatwa w użyciu, ponadto szybko schnie, a jej cena jest przystępna;
- alkidowa – w wielu przypadkach rozcieńczana za pomocą benzyny lakowej, a więc wytwarzająca intensywny zapach, który dość długo się utrzymuje; jest wysoce przyczepna i bardzo odporna, zarówno na warunki atmosferyczne, jak i uszkodzenia mechaniczne, a więc idealnie sprawdzi się jako trwała farba do malowania elewacji; przy jej nakładaniu powinno się stosować odzież ochronną; długo schnie;
- alkidowo-olejna – tworzy bardzo odporne powłoki; wydziela silny zapach i długo schnie, ale za to może przetrwać długie lata, nawet na elewacji.
Inne farby, takie jak farba silikonowa do elewacji, nie są dobrym wyborem, jeśli jest ona wykończona drewnem. Wybierając środek do konserwacji powierzchni drewnianej, zawsze zasięgnij porady fachowca lub zapoznaj się dokładnie z przeznaczeniem i cechami danego produktu, które znajdziesz na opakowaniu. Sprawdź farby do malowania drewna dostępne na: https://polifarb.lodz.pl/pl/11825-drewno