Wybór gotowego projektu domu jest niezwykle wygodnym rozwiązaniem. Pozwala już na wstępie zaoszczędzić wiele czasu i pieniędzy. Jakie inne korzyści za sobą niesie? Które projekty są wybierane najchętniej?
Projekt domu Karat BSE1108
Wygląd przyszłego domu w dużym stopniu zależy od miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Należy trzymać się warunków zabudowy terenu wyznaczonych przez gminę, która może ustalić na przykład wymagany kształt dachu.
Do wyboru, do koloru
Dzięki dużemu wyborowi gotowych projektów domów z łatwością można znaleźć dokładnie taki, jakiego się szuka. Parterowy w stylu nowoczesnym, z tarasem, a może drewniany? Z dachem dwuspadowym, z płaskim? Wśród propozycji znajdują się również projekty domów na wąską działkę oraz z wejściem od południa, które sprawdzą się nawet przy bardziej wymagającej przestrzeni.
Pomoc doświadczonych
Warto pamiętać także, że większość projektów prawdopodobnie zdążyło już zrealizować parę innych rodzin, które chętnie wyrażają szczere opinie, dzielą się wszelkimi radami i rzeczywistymi zdjęciami. W razie jakichkolwiek pytań, można skontaktować się z nimi bezpośrednio i rozwiać wątpliwości lub zaczerpnąć inspiracji. Pozwala to upewnić się czy zastosowane w projekcie rozwiązania się sprawdzą i czy na pewno w domu będzie się mieszkało komfortowo.
Projekt domu Lisandra Mała 2M WOK1066
Szybko, tanio i porządnie
Razem z projektem dostarczana jest pełna dokumentacja, która zawiera wszystkie potrzebne informacje i jest niezbędna do adaptacji budynku. Skutkuje to zaoszczędzonym czasem i spokojem. Znacznie mniej czasu zajmuje także sam proces wyboru projektu. Nie trzeba głowić się wraz z architektem nad wyglądem domu, jego metrażem czy pomieszczeniami, jako że wszystko można dopasować do swoich potrzeb w kilka chwil – zwyczajnie przeglądając ofertę gotowych propozycji.
Kolejną rzeczą, o której należy pamiętać będąc przy temacie oszczędności, są pieniądze. Gotowe projekty domów są o wiele tańsze niż te „na wymiar”, dzięki czemu więcej środków pozostanie na samo wykończenie budynku – na którym również da się zaoszczędzić. Na przykład budując metodą gospodarczą, czyli samodzielnie, a specjalistów zatrudniając jedynie do poszczególnych prac.
Projekt domu Amarylis 5 BSA2105
Najczęściej wybierane projekty
Polacy najczęściej decydują się domy w stylu tradycyjnym, budowane techniką murowaną. Jest stosowana od lat, zatem sprawdzona i niezawodna. Stabilne ściany przetrwają kilka następnych pokoleń, przy okazji dobrze izolując dźwięki oraz chroniąc przed niekorzystną pogodą.
Najchętniej wybierane są domy o metrażu 100-150 m2, z trzema lub czterema sypialniami. Warto zapewnić każdemu z członków rodziny, zwłaszcza tych młodszych, osobny pokój. Tak, aby każdy mógł czuć się swobodnie i w każdej chwili odpocząć lub popracować w ciszy.
Domy z poddaszem pomagają w oddzieleniu strefy dziennej od nocnej. W takim budynku strefę dzienną, czyli kuchnię, jadalnię i salon zwykle aranżuje się na parterze. Natomiast pokoje prywatne, razem z garderobami i łazienką, na górze. Ponadto specyficzne skosy w ścianach nadają pomieszczeniom wyjątkowego klimatu, przez co są tak chętnie budowane.
Projekt domu HomeKoncept-31 KRX1034
Popularne są również projekty domów parterowych. Zachwycają wyglądem, dodatkowo gwarantując wygodę i bezpieczeństwo domownikom. Brak schodów ułatwia poruszanie się dzieciom, osobom starszym oraz niepełnosprawnym, które nie muszą się martwić o niebezpieczne dla nich stopnie.
Domy najczęściej są pokrywane dachami dwuspadowymi. Są najtańsze w budowie, ponieważ z powodu ich prostej konstrukcji nie trzeba wycinać dachówek i wyrzucać odpadków. Z podobnego powodu buduje się je szybciej, niż bardziej skomplikowane dachy z wieloma połaciami. Na drugim miejscu znajdują się dachy czterospadowe, które prezentują się idealnie zwłaszcza w przypadku domów parterowych.
Bardzo popularne są tarasy, które urozmaicają znaczną większość domów. Śniadanie na świeżym powietrzu lub letnie wieczory spędzone przy grillu ze znajomymi są świetnym pretekstem do zadbania o obecność tarasu. Równie pożądane są domy z garażem w bryle, zwłaszcza jednostanowiskowym. Większość rodzin posiada przynajmniej jedno auto, któremu warto zapewnić schronienie. To również dobre miejsce do majsterkowania oraz trzymania rzeczy przydatnych sezonowo, na przykład sprzętu narciarskiego i rowerów.