Projekty domów szkieletowych czyli tzw. „Kanadyjczyki” swoją oryginalną nazwę zawdzięczają rejonowi, w którym są najbardziej popularne. W Polsce do tej pory kojarzone z sezonowymi domkami letniskowymi, dziś pełnią funkcję pełnoprawnych budynków mieszkalnych i są coraz chętniej wybierane na terenie naszego kraju. Czemu zawdzięczają sobie rosnącą przychylność ze strony potencjalnych inwestorów? Są lekkie, przystępne cenowo i potrafią przetrwać długie lata, pod warunkiem, że są odpowiednio zaprojektowane. Domy w technologii szkieletowej nie zdobią już wyłącznie ulic Kanady, coraz częściej możemy spotkać je również w różnych rejonach Polski. Często decydujemy się na nie ze względu na stosunkowo niższe koszta, oraz szybkie przechodzenie do kolejnych etapów budowy. Czy drewno może obecnie konkurować z popularną technologią murowaną? Udowadniamy, że tak!
Dla kogo dom szkieletowy?
Domy budowane w technologii szkieletowej różnią się od najpopularniejszej metody tj. murowania niemalże w każdym aspekcie. Od metod wznoszenia, przez właściwości użytkowe, na różnicach w sposobie używania kończąc. Jednak współczesna architektura zna sposoby, aby „kanadyjczyki” w znacznie mniejszym stopniu odbiegały od swoich kamiennych konkurentów, a często nawet aby być od nich lepszymi, generalnie projekty domów drewnianych są coraz bardziej dopracowane i dużo architektów zaczyna doceniać tą technologie. Kiedy szkielet króluje nad murem? Jest to szczególnie zauważalne w przebiegu prac budowlanych. Technologia szkieletowa ma to do siebie, że budynek stawia się szybko (dom może powstać już w kilka tygodni), a koszty są przy tym znacznie bardziej atrakcyjne dla potencjalnych inwestorów. Lekka konstrukcja w niczym również nie ustępuje jakości i wytrzymałości, bowiem taki budynek może służyć nam przez wiele lat, a ponadto z łatwością dobudujemy do niego kolejne segmenty np. w przypadku pojawienia się nowych członków rodziny. Kanadyjczyki to również idealna propozycja dla osób które cenią sobie przyjemny chłód podczas męczących upałów. Wnętrze szkieletu nie zatrzymuje bowiem na długo ciepła, co może jednak zniechęcić poszukiwaczy posesji w chłodnych rejonach kraju. Jednak i ten aspekt ma swoje plusy, bowiem aby ogrzać dom szkieletowy potrzebujemy znacznie mniej energii cieplnej, co przekłada się na mniejsze rachunki za centralne ogrzewanie.
Ciekawe gotowe projekty domów znajdą państwo wchodząc w ponizszy link:
https://www.archido.pl/100__dobre-domy-flak-abramowicz
Nie dla każdego
Znajomość technologii szkieletowej i jej podstawowych cech jest niezwykle istotna podczas etapu realizacji projektu. Dlatego tak ważne jest aby powierzyć prace budowlane osobom, które mają doświadczenie w swoim fachu i przestrzegają wszystkich zasad jakie obejmuje budowa szkieletu. Kluczowym elementem jest również dokładność, która w przypadku najczęściej realizowanych budynków murowanych schodzi na drugi plan, ponieważ w przypadku błędu lub pominięcia jakiegoś elementu konstrukcyjnego wszystko uda się wtedy poprawić zaprawą. Stawiając „kanadyjczyka” nie możemy sobie również pozwolić na odstępstwa od planu budowy np. na przycinanie belek, gdyż w tym miejscu za jakiś czas może dostać się wilgoć i osłabić materiał.