Układanki są alternatywą puzzli, ale mniej znaną. Tego typu zabawki dedykowane są dla dzieci w każdym wieku. To właśnie układanka może być pierwszą zabawką dla malucha. Zazwyczaj składa się z małej ilości elementów, czasami nawet z jednej części. Układanki dla maluchów pozbawione są ostrych i małych części, które mogą stanowić zagrożenie dla dziecka.
Układanki dla maluchów charakteryzują się tym, że mogą mieć różną tematykę. W sklepach spotkamy układanki ze zwierzątkami, kolorami, czy przedmiotami. Taka forma zabawy, znakomicie wspomaga edukację dziecka oraz uczy je nowych rzeczy.
Rodzaje układanek dla dzieci
Układanki możemy przypisać do kategorii gier logicznych. Dostępnych jest kilka rodzajów układanek. Najbardziej popularną wersją jest układanka logiczna, zwana tangram. Czym się charakteryzuje taka gra? W zestawie takiej gry znajdują się klocki drewniane, bardzo często w formie figur geometrycznych. Dzięki takiej grze maluch zmuszony jest do wysiłku intelektualnego. Cała zabawa polega na tym, żeby ułożyć z klocków odpowiedni wzór.
Kolejnym rodzajem układanki dla dzieci jest układanka przestrzenna. Jest to zdecydowanie bardziej zaawansowana gra, która jest dedykowana starszym dzieciom. Jest świetnym sposobem na rozwijanie zdolności manualnych i wyobraźni przestrzennej dziecka.
Układanki do nauki
Mianem układanem do nauki, zostały nazwane układanki lewo-półkulowe. Ich głównym zadaniem jest pomoc w nauce. Idealnie sprawdzą się u dzieci, które mają zaburzenia komunikacji językowej.
Popularne są również układanki z pinezkami lub dwustronne. Zabawa takimi układankami wspomaga i rozwija wyobraźnię dziecka. Do tego ćwiczy dyscyplinę, koordynację i cierpliwości. Układanki są formą zabawy, która motywuje do rozwoju.
Ostatnim rodzajem układanek do nauki są układanki z literami i cyframi. Jest to idealne rozwiązanie w przypadku dziecka, które dopiero zaczyna się uczyć liczyć i czytać. Dzięki nauce poprzez zabawę, są świetną pomocą nawet dla dzieci w wieku szkolnym.
Przeczytaj też: http://www.webspace.pl/puzzle-tradycyjne-dla-dzieci-na-co-zwrocic-uwage-podczas-wyboru/