Roślinność od zawsze nas otaczała. Hodujemy wiele roślin w naszych mieszkaniach, które są cudowną ozdobą naszych wnętrz, miłym akcentem każdego wystroju, cieszącym oko widokiem. Codzienna pielęgnacja, podlewanie oraz rozmnażanie roślin doniczkowych sprawia nam ogromną satysfakcję. Obserwujemy jak one rosną, rozwijają się oraz kwitną. Z czasem kwiaty doniczkowe przestają być dla nas większym wyzwaniem, dlatego decydujemy się na przykład na zakup działki. Na działce mamy możliwość postawienia szklarni, w której posadzimy wiele warzyw, zaś na powietrzu mogą znajdować się piękne roślinywieloletnie, które dodadzą uroku temu miejscu.
Jakie są rodzaje roślin wieloletnich?
Rośliny wieloletnie to rośliny żyjące co najmniej dwa lata, które zwykle wielokrotnie w tym czasie wytwarzają nasiona lub zarodniki. Rośliny wieloletnie to między innymi rośliny drzewiaste i byliny. Do roślin drzewiastych zaliczamy drzewa, krzewinki i częściowo zdrewniałe podkrzewy. Drzewa z każdym rokiem rozrastają się. Wznoszą się ku górze. Nadziemna łodyga zamieniająca się w pień, rozgałęzia się na pewnej wysokości i przekształca się w koronę, złożoną z gałęzi, czyli pędów bocznych. Podobnie rozrastają się krzewy i krzewinki. Ich łodygi rozgałęziają się u podstawy pędy głównego. Wieloletnie drzewa osiągają wysokość kilku lub kilkunastu metrów. Krzewy są znacznie niższe, ale z każdym rokiem są coraz bardziej rozgałęzione. Byliny to rośliny zielne o niezdrewniałych częściach naziemnych. W okresie zimowym nadziemne części tych roślin obumierają na zimę. Pod ziemią pozostają kłącza, bulwy oraz cebule.
Jakie rośliny wieloletnie nadają się do ogródka?
Do hodowli roślin wieloletnich w ogródkach i na działkach nadają się drzewa owocowe, pnącze winorośli, krzewy i wieloletnie rośliny kwiatowe. Najpopularniejszymi drzewami owocowymi, uprawianym przez działkowiczy są jabłonie, wiśnie, śliwy, grusze, a także brzoskwinie i aronie. Uprawa tych drzew ma bardzo praktyczną stronę. Zebrane dojrzałe owoce można użyć do wielu potraw kulinarnych oraz przygotować wiele przetworów na okres zimowy. Marmolady jabłkowe, powidła śliwkowe, dżemiki, soki czy nalewki doskonale urozmaicą nasze codziennie menu. Owoce z krzewów porzeczki białej, czarnej czy czerwonej, agrestu i aronii możemy wykorzystać do produkcji domowego wina. Wino domowej roboty, odpowiednio wychodzone, o pięknym aromacie jest najlepszą gratką dla naszych gości. Zebrane owoce orzecha włoskiego są doskonałą przekąską oraz idealnym dodatkiem do ciast.