Drewniane podłogi to symbol elegancji i luksusu. Są estetyczne, trwałe i zawsze modne. Niestety ich wykonanie jest też drogie. Cena uzależniona jest od rodzaju drewna na podłogi. Jednak przy jego wyborze nie należy kierować się tylko estetyką materiału, ale przede wszystkim jego właściwościami. Trzeba pamiętać, że podłoga to jeden z najintensywniej pracujących elementów w domu. W związku z tym drewno na podłogę musi być twarde, wytrzymałe oraz odporne na działanie czynników fizycznych i chemicznych.
Dobra podłoga
Podłoga to kluczowy element w każdym domu. Wpływa na charakter i estetykę pomieszczenia. Z racji tego, że wykorzystuje się ją codziennie, wielokrotnie po niej chodząc. W związku z tym położony na niej materiał wykończeniowy musi być odporny na ścieranie, zarysowania, naciski oraz wilgoć. Dobra podłoga to też ta, która posiada właściwości antypoślizgowe, izolacji termicznej i akustycznej oraz antystatyczności posadzki. Wybierając materiał na podłogę, nie bez znaczenia jest również fakt jego późniejszego utrzymania. Dobrze, aby był on prosty w czyszczeniu i pielęgnacji.
Drewniane podłogi w mieszkaniu
Wszystkie powyższe właściwości spełniają podłogi z litego drewna. Trzeba pamiętać jednak, że jeżeli chce się posiadać idealną podłogę drewnianą, należy podjąć kilka ważnych kroków.
Najprościej podłogi z drewna położyć w nowo wybudowanym domu lub mieszkaniu w stanie deweloperskim. Wtedy to do grubości podłogi i wysokości pomieszczenie można dopasować grubość desek i ich rodzaj. Na wylewki można położyć drewno mozaikowe, deszczułki parkietowe czy deski podłogowe. Każdy z tych materiałów ma inną grubość, która zaczyna się od 8, a kończy na 35 mm. Podczas remontu, który obejmuje wymianę podłóg, tak szerokich możliwości się nie ma. Drewniana podłoga musi zostać dopasowana na wcześniej już wykonanej wylewki.
Rodzaje drewna na podłogi
Podłogi można wykończyć drewnem krajowym lub egzotycznym. Krajowe drewno na podłogi to np. dąb, sosna, modrzew, jesion, buk, brzoza czy akacja. Drewno egzotyczne stosowane do wykańczania podłóg to, to pochodzące z Ameryki Południowej, Afryki lub Azji i Oceanii. Wśród polecanych gatunków wyróżnia się: kempas, merbau, teak, padouk, wenge, zebrano czy sapeli.
Jak wybrać drewno na podłogę?
Wiele osób wybierając rodzaj drewna na podłogę, kieruje się jedynie ceną oraz estetyką materiału. Jednak te elementy nie powinny przesądzać o podjętej decyzji. Na uwadze należy mieć też to, w którym domowym pomieszczeniu położy się drewno oraz jakie są jego właściwości.
Przed zakupem drewna na podłogę dobrze jest przyjrzeć się jego: rysunkowi (czyli elementom strukturalnym drewna, które dostrzegalne są na pierwszy rzut oka takim jak przyrosty czy układ włókien) i barwie. Dobrze jest też sprawdzić gęstość drewna – to pochodzące z drzew liściastych i dedykowane do podłogi powinno mieć gęstość minimum 600 kg/m3, w przypadku drzew iglastych gęstość spada do 500 kg/m3. Drewno egzotyczne na podłogi charakteryzuje się gęstością 800 kg/m3, dzięki czemu można kłaść je w pomieszczeniach, w których dużo się chodzi. Istotną cechą jest również twardość drewna, to ona mówi, jak długo podłoga zachowa się w dobrym stanie. W tym zakresie wyróżnia się 4 klasy twardości drewna oznaczone literami od a do D, przy czym A oznacza najmniejsza odporność na ścieranie.
Stabilność wymiarowa podłóg drewnianych
W przypadku podłóg z litego drewna ważna jest również ich stabilność wymiarowa. Uzależniona jest ona od tego, jak materiał reaguje na warunki w pomieszczeniu – suchość powietrza oraz wilgoć. Nieodporne drewno może się kurczyć pod wpływem ciepła lub rozszerzać, kiedy powietrze jest wilgotne. Im większa jest kurczliwość drewna, tym bardziej podłoga narażona jest na pęknięcia i paczenie się. Stabilne wymiarowo drewna to te egzotyczne.