plac zabaw w ogrodzie

Od 2020 roku, czyli momentu wybuchu pandemii COVID-19, ogrody zaczęły cieszyć się zdecydowanie większym powodzeniem. Do łask powróciły ROD, czyli Rodzinne Ogródki Działkowe, które dotychczas były uprawiane głównie przez osoby w starszym wieku. Polacy dostrzegli duży potencjał w rozrywce we własnym ogrodzie. Cisza, spokój, własna zieleń, często w centrum miast. Aby na działce również młodsi użytkownicy nie czuli się znudzeni, warto postawić własny plac zabaw. Ale czy jest to rozrywka tylko i wyłącznie dla dzieci?

Planowanie ogrodowego placu zabaw

Aby plac zabaw służył nam przez długie lata i jednocześnie był funkcjonalny, ważne jest jego dobre zaplanowanie. Musimy pamiętać, że jest to konstrukcja na stałe mocowana do podłoża. Tak więc późniejsze przeróbki, w tym przesunięcie, będą bardzo trudne i kosztowne. Dlatego już na etapie projektu należy zwrócić uwagę na kilka najistotniejszych czynników:

  1. Dostateczna ilość miejsca. Planując montaż huśtawki na placu zabaw weźmy pod uwagę jej maksymalne wychylenie się. Trasa nie może kolidować z roślinami, czy też płotem. Weźmy pod uwagę również scenariusz, że nasza pociecha może z huśtawki zeskoczyć, a do tego potrzebna jest dostateczna ilość miejsca na bezpieczne lądowanie. W podobny sposób planujemy także użytkowanie pozostałych urządzeń.
  2. Nasłonecznienie. Plac zabaw używany jest głównie w ciepłe dni, choć nie jest to regułą. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że w lecie temperatura na pełnym słońcu osiąga niebagatelne wartości. Dlatego też, jeżeli mamy taką możliwość, zaplanujmy montaż urządzeń w zacienionym miejscu lub takim, które jest mniej nasłonecznione. Długotrwała zabawa na słońcu może powodować poważne konsekwencje zdrowotne!
  3. Dopasowanie rozmiaru urządzeń do wieku korzystających. W sprzedaży dostępne są różne zestawy montażowe do przydomowych placów zabaw. Warto jednak zwrócić uwagę na rozmiary, aby z zabawy mogły korzystać zarówno małe, jak i większe dzieci. Dopasujmy rozmiar do naszych pociech tak, aby plac zabaw w ogrodzie służył przez długie lata.
  4. Możliwość bezpiecznego zamontowania do podłoża. Mogłoby się wydawać, że tak ciężka konstrukcja nie oderwie się sama od ziemi. Jednak przeciążenia występujące podczas huśtania są na tyle duże, że przymocowanie do ziemi jest obligatoryjne. Weźmy pod uwagę, że kotwy do montażu powinny być na stałe przytwierdzone do fundamentu lub wkopane na głębokość min. 40 cm. Mocowanie do chodnika z kostki to błąd! Kostka może się w łatwy sposób oderwać, a to spowoduje niestabilność konstrukcji. Bezpieczeństwo przede wszystkim!

Z jakich elementów składa się plac zabaw w ogrodzie?

Jeżeli wybraliśmy już miejsce, które będzie bezpieczne i dopasowane do naszych potrzeb, pora na wybór urządzeń do zabawy. Na rynku istnieje szereg firm, które zajmują się projektem placów zabaw. Możemy wybrać taką, która oferuje różnego rodzaju atesty, zgodność z normami, jednak tutaj koszt jest znacząco wyższy. Niektórzy mniejsi producenci oferują nam rozwiązania idealne do ogrodu. Bez względu na to, czy szukamy czegoś z metalu, drewna, czy połączeń tych materiałów, znajdziemy coś dla siebie.

Najważniejszym i obowiązkowym elementem placu zabaw w ogrodzie jest huśtawka. Bez względu na wiek użytkownika, jest to idealna zabawa! Warto zwrócić uwagę, aby zawiesia w stelażu oferowały możliwość podpięcia innych sprzętów, np. bocianiego gniazda – rodzaju huśtawki przypominającej hamak, o okrągłym przekroju, która może służyć również dla dorosłych użytkowników.

Hamak ogrodowy to kolejna rzecz, z której skorzystają dorośli użytkownicy. Rozpinany na stelażu lub pomiędzy dwoma drzewami, jest miejscem relaksu i wypoczynku. Drzemka w ogrodzie zaraz po grillowej uczcie? Hamak nam w tym pomoże!

Pozostałe wyposażenie placu zabaw zależy głównie od tego ile posiadamy miejsca oraz budżetu. Mogą znaleźć się w nim drabinki do ćwiczeń, zjeżdżalnia, domek, czy też rura do zjeżdżania. Im więcej urządzeń, tym większa frajda. Jeżeli zwrócimy uwagę na dopuszczalne obciążenie poszczególnych elementów, plac zabaw może być rozrywką również dla rodziców.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ