Siłowniki liniowe – pomoc w wyborze właściwego rozwiązania

0
478

Siłowniki liniowe wykorzystywane są w różnych układach i urządzeniach. Ich głównym zadaniem jest zmiana ruchu obrotowego silnika na ruch liniowy – najczęściej jest to pchanie lub ciągnięcie w wybranym kierunku. Siłowniki liniowe można stosować wszędzie tam, gdzie pojawia się potrzeba pochylania, pchania, podnoszenia lub wywierania innych kierunkowych oddziaływań z wykorzystaniem dużej siły. Szczególnie jeśli oddziaływanie to ma być maksymalnie proste i precyzyjne, warto wybierać siłowniki liniowe. Poniżej przybliżamy ich charakterystykę użytkową oraz wskazujemy na najważniejsze cechy konstrukcyjne i funkcje. 

Siłowniki liniowe i ich specjalistyczne zastosowanie 

Obszar zastosowania siłowników liniowych jest bardzo szeroki. Wbrew pozorom, znaleźć je można nie tylko w firmach o profilu przemysłowym i produkcyjnym, ale również w wielu innych miejscach. Wykorzystywane są w gospodarstwach domowych i rolnych, w biurowcach, wielkopowierzchniowych budowlach (na przykład szpitalach lub szkołach). Ich głównym zadaniem jest inicjowanie ruchu, który będzie oddziaływał na wybranym obszarze lub w odniesieniu do określonych urządzeń, maszyn i przedmiotów. Może być to między innymi regulacja ustawienia mebli biurowych, łóżek szpitalnych, podnośników, stołów. 

Ponadto siłowniki liniowe mogą zastępować inne formy napędu liniowego – na przykład układy pneumatyczne lub hydrauliczne. Pod tym względem, siłowniki liniowe stosowane są przede wszystkim w przemyśle, liniach produkcyjnych, a także w rolnictwie i branży budowlanej – do zasilania wybranych urządzeń i maszyn. Ponadto siłowniki okazują się przydatne w obsłudze urządzeń wodnych – łodzi i jachtów. 

Oprócz wspomnianych powyżej siłowniki liniowe mogą napędzać mniejszej skali urządzenia, znajdujące zastosowanie w prywatnych warsztatach i pracowniach. Mogą inicjować ruch ścianek działowych, rozsuwać naczepy, obsługiwać sprzęt gastronomiczny lub AGD oraz nadawać się do wykorzystania w wielu innych projektach. 

Kluczowe parametry siłowników liniowych 

Siłownik elektryczny liniowy dostępny jest w wielu modelach, o odmiennej specyfikacji i przeznaczeniu. Większość oferowanych siłowników pracuje z prądem stałym 12V; znajdziesz także modele przeznaczone do napięcia 24V lub 36 V. W trakcie zakupów warto też zwrócić uwagę na kluczowy parametr użytkowy – moment obrotowy interesującego Cię urządzenia. Znajdziesz między innymi urządzenia o momencie obrotowym w przedziale 3 kg na cm do nawet 300 kg na cm. Prędkość liniowa w większości prostowników mieści się w przedziale od 5,4 mm/s do nawet 230 mm/s. 

Wielu nabywców zwraca też uwagę na długość elementu wyjściowego. Warto dopasować go do zamierzonego miejsca i sposobu wykorzystania siłownika. Typowe rozmiary wynoszą od 1,9 cm do ponad 60 cm. Ponadto w niektórych modelach znajdziesz dodatkowe czujniki krańcowe. Ich zadaniem jest ochrona wału przed przesunięciem poza wyznaczony fabrycznie zakres. Oprócz nich możesz też znaleźć siłowniki ze wbudowanymi potencjometrami, które będą na bieżąco odczytywać pozycję urządzenia. 

Na koniec warto podkreślić, że wybór siłownika powinien zostać skonsultowany ze specjalistą, który pomoże odnaleźć urządzenia sprofilowane pod kątem Twoich potrzeb. Duży wybór siłowników gwarantuje, że znajdziesz urządzenie dopasowane do niemal każdego sposobu wykorzystania.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ