Dobrze dobrany karnisz to ważny element wystroju pomieszczenia. To właśnie do niego montuje się firanki, zasłony, rolety rzymskie, czy lambrekiny. Karnisze wpływają na prezencję powieszonych tkanin oraz przyciągają spojrzenia. Ważne więc, aby wybrane modele były spójne w całym domu, a jak wiadomo – diabeł tkwi w szczegółach. Co warto wiedzieć, zanim zdecydujesz się na zakup idealnego karnisza?
Z jakich materiałów są wykonane karnisze?
Dobór idealnego karnisza to niewątpliwie duże wyzwanie dla każdego, kto urządza własne mieszkanie lub dom. Idealny karnisz powinien być nie tylko odpowiednio dobrany do stylu, w jakim zostało urządzone pomieszczenie. Równie ważny jest sam rozmiar okna oraz rodzaj przesłony okiennej, jaka ma na nim zawisnąć. Dostępne w sprzedaży karnisze różnią się pod względem kolorów, wymiarów, sposobu montażu, czy długości.
Wśród najpopularniejszych rodzajów karniszy znajdują się modele:
- metalowe – ze względu na uniwersalny kolor pasują niemalże do każdego wnętrza,
- drewniane – idealne do klasycznych wnętrz oraz pomieszczeń w stylu boho lub rustykalnym,
- linkowe – rozwiązanie sprawdzające się jedynie w przypadku bardzo lekkich zasłon lub firanek.
Podczas wyboru idealnego karnisza, warto rozejrzeć się za solidnymi materiałami. Jeśli poszukujesz karnisza dopasowanego do swojego wnętrza, zapoznaj się z ofertą rolety.eu. Znajdziesz tu wiele modeli do pomieszczeń w każdym stylu.
Jak dopasować długość karnisza?
Oprócz samego stylu karnisza oraz materiału, z którego został wykonany, równie istotny jest sam dobór odpowiedniej długości przedmiotu. Aby ustalić odpowiednią długość karnisza oraz sposób jego mocowania do ściany, należy dokładnie zmierzyć otwór okienny.
Podczas zamawiania karniszy, warto kierować się również następującymi zasadami:
- Długość rury powinna być przynajmniej o 30-40 cm większa niż szerokość okna. Karnisz powinien równomiernie wystawać poza ramy okienne o 15-20 cm. W sprzedaży standardowo dostępne są karnisze, których rury mają długość 160, 200 oraz 240 cm. Na szczęście można je jednak z łatwością skrócić lub połączyć ze sobą, jeśli otwór okienny jest bardzo szeroki, a zależy ci na zamontowaniu zasłon lub firanek.
- Warto pamiętać, że zasłony lub firany nie powinny opierać się o grzejnik oraz parapet. Aby tego uniknąć, należy dobrać odpowiednią długość wsporników. Standardowo mają one po 15 cm, jednak w sprzedaży można znaleźć również specjalne przedłużki. Innym pomysłem jest przymocowanie wsporników do sufitu, co jednak nie każdemu odpowiada pod względem wizualnym. Rozwiązanie to pozwala jednak wygodnie regulować odległość założonej firanki lub zasłony od ściany.
Cenną wskazówką podczas montażu jest również zasada, że karnisz powinien być zamontowany około 5 cm nad oknem.
Sposób na wybór idealnego karnisza
Dobór odpowiedniego materiału oraz koloru karnisza warto uzależnić od innych elementów wystroju wnętrz. Ważne, aby pasował on do żyrandola, lamp stojących i kinkietów, ale również do okuć zastosowanych przy meblach. Receptą na sukces jest spójność kolorystyczna i unikanie drażliwych połączeń jak np. złoto ze srebrem lub karniszy w macie z elementami połyskującymi.
Wśród dostępnych w sprzedaży karniszy dużą popularnością cieszą się modele z chromu, niklu, mosiądzu, miedzi, tytanu, czy stali. Warto jednak pamiętać, że wybór karnisza nie ogranicza się jedynie do materiału i koloru. Równie istotne są także same końcówki, które montuje się po dwóch stronach rurki karnisza. Na szczególną uwagę zasługują uniwersalne kule, żłobione rurki lub inne, stylizowane kształty, np. w listki. Wybór uzależniony jest jednak od indywidualnych preferencji.
Artykuł zewnętrzny.