Regały to meble ponadczasowe i uniwersalne, stosowane w rozmaitych typach pomieszczeń, zarówno tych mieszkalnych jak salon, sypialnia, kuchnia, jak i przemysłowo-użytkowych. Do tych ostatnich zaliczyć należy garaż, piwnica czy warsztat. W każdym z nich dostęp do regału wyposażonego w odpowiednią ilość półek i schowków może pomóc nam w organizacji pracy oraz przechowywaniu potrzebnych przedmiotów. Jeśli zastanawiasz się nad wyborem regału do przechowywania książek – ten poradnik jest przeznaczony właśnie dla Ciebie. Podpowiemy w nim, w jaki rodzaj regałów warto się zaopatrzyć, by ogarnąć swoją domową biblioteczkę.
Regały na książki – drewno, metal, tworzywa sztuczne i szkło
Regały na książki występują w rozmaitych wersjach. Zacznijmy od sprawy najbardziej podstawowej – czyli od rodzaju materiału użytego do produkcji regałów. Najczęściej mamy do czynienia z drewnem. Regały drewniane prezentują przyjemną kolorystykę, która dobrze koresponduje z wyglądem książek. Oprócz drewna często stosowanymi materiałami są metal, szkło lub tworzywa sztuczne.
Regał o stelażu metalowym to dobry wybór w przypadku pomieszczeń urządzonych w stylu nowoczesnym, przemysłowym lub minimalistycznym. Poza tym metal dobrze pasuje do drewna, z którego najczęściej wykonane są jego półki. Regały z półkami szklanymi są rzadziej używane. Tworzywa sztuczne są natomiast zbyt podatne na odkształcenia, by nadawały się jako regał na książki.
Konstrukcja regału na książki – klasyka czy nowoczesność?
Dostępne regały różnią się kształtem, fasonem, obecnością frontów oraz licznymi innymi elementami konstrukcyjnymi. Najpopularniejsze regały to te nieosłonięte, w których nie występują żadne drzwiczki ani fronty.
Konstrukcja stelaża ma duże znaczenie również pod kątem walorów estetycznych. Znajdziemy regały o stelażu prostym, jak i mniej standardowym. Stelaże skośne, złożone z drążków różnej długości, piramidalne oraz wiele innych – to rozwiązania przeznaczone do salonów urządzonych w stylu nowoczesnym.
Ilość półek to kolejna ważna sprawa w konstrukcji danego regału. Znajdziemy regały o mniej lub większej ilości półek. Zwracając na nie uwagę, warto przyjrzeć się odstępom pomiędzy poszczególnymi półkami. Jeśli poszukujemy regałów do przechowywania dużych atlasów, albumów lub encyklopedii – należy dobrać regał, na którym się pomieszczą. Ponadto, półki mogą być różnej długości, nachodzić na siebie, wystawać z jednej lub drugiej strony stelaża. Każde rozwiązanie niesie z sobą inny potencjał aranżacyjny.
Modułowość to ważna cecha, którą warto rozważyć. Niektóre dostępne regały nadają się do swobodnego łączenia i rozłączania, co pozwala nam tworzyć konstrukcje o różnym stopniu skomplikowania. Regały takie są szczególnie chętnie wykorzystywane w pokojach nastolatków oraz dzieci.
Ponadto, warto zwrócić uwagę, czy dany regał ma półki przeznaczone nie tylko do przechowywania książek, ale także innych przedmiotów. Niektóre regały mają w tym celu wydzielone osobne półki, niekiedy osłaniane drzwiczkami. Możemy na nich przechowywać zarówno ozdoby, przedmioty użytkowe, jak i różnego typu gadżety. Szczególnie warto rozważyć możliwość zakupu regału wyposażonego w półki przeznaczone do przechowywania kwiatów. Zestawienie naturalnej zieleni z dużą ilością książek doskonale sprawdzi się w każdym pomieszczeniu, niezależnie od stylu aranżacji.