Przechowywanie rowerów w niezbyt przestronnym mieszkaniu to prawdziwe wyzwanie, na szczęście tutaj z pomocą przychodzi nam rynek akcesoriów rowerowych, oferujący kilka ciekawych rozwiązań. Właściwe zagospodarowanie przestrzeni i „nieinwazyjne” przechowywanie jednośladów może być prostsze niż myślisz.
Stojaki rowerowe, wieszaki naścienne, czyli wszystko dla rowerzysty
Nawet jeżeli dysponujemy odpowiednio przestronnym mieszkaniem, nie warto przechowywać rowerów opierając je o ścianę. Dlaczego? To bardzo proste – prędzej czy później (stawiam dolary przeciw orzechom, że prędzej niż później) ściana będzie nadawała się tylko do remontu. Zabrudzenia przeniesione wprost z kół (zwłaszcza z przedniego) to jedno, pod uwagę należy brać także obicia od uderzeń rantem kierownicy. Wystarczy jedna chwila zapomnienia, żeby ze ściany odpadł solidny kawałek tynku.
Znacznie praktyczniejszym rozwiązaniem będzie montaż uchwytu, który pozwoli na bezpieczne przechowywanie rowerów. Tutaj do wyboru mamy dwie opcje – uchwyty i stojaki rowerowe. Każde z tych rozwiązań przedstawia wiele zalet i kilka wad, które powinny być brane pod uwagę przed podjęciem decyzji.
Wieszaki – inwazyjna funkcjonalność
Nie ulega wątpliwości, że wieszaki rowerowe to niezwykle użyteczne rozwiązanie. Nowoczesne systemy zamocowań umożliwiają podwieszenie jednośladu na ścianie, pod schodami, a nawet na suficie. W tym kontekście, ze znalezieniem miejsca do przechowywania roweru nie będzie problemu, nawet na bardzo ograniczonej powierzchni.
Nie jest to jednak rozwiązanie idealne. Montaż wieszaków zawsze wiąże się z koniecznością ingerencji w powierzchnię, do której zamierzamy przymocować akcesorium. W wielu sytuacjach, może się to okazać dość sporym problemem. Nie można także przemilczeć estetyki takiego rozwiązania, a raczej jej braku. Rower wiszący pod sufitem raczej nie będzie postrzegany jako element sztuki nowoczesnej.
Stojaki rowerowe – praktycznie i estetycznie
Wszystkie te niedogodności eliminuje stojak rowerowy. Co prawda tego typu rozwiązanie wymaga nieco więcej wolnej przestrzeni (stojak powinien być nieco odsunięty od ściany), ale w tym miejscu kończy się lista wad, z którymi należy się liczyć. Przejdźmy zatem do zalet.
Stojak rowerowy, jako konstrukcja stojąca, nie wymaga wiercenia dziur. Na uwagę zasługuje też bardzo wysoka funkcjonalność takiego rozwiązania – możliwość ustawienia kilku rowerów w jednej linii, jest wręcz nieoceniona. Nie bez znaczenia są też względy estetyczne – mnogość wariantów sprawia, że wkomponowanie stojaka do wystroju wnętrza, nie stanowi najmniejszego problemu.
artykuł powstał we współpracy z Calus-p.pl