Jak przygotować ogród do zimy?

Jesień to czas, w którym należy sporo popracować w ogrodzie. Należy go bowiem przygotować do zimy. Aby wiosną cieszyć się pięknym trawnikiem, kwiatami, a latem – owocami i warzywami, trzeba poświęcić nieco czasu na zabiegi pielęgnacyjne. Jakie? O tym przeczytasz poniżej.

Jesienne prace w ogrodzie

Bardzo ważne jesienią jest regularne grabienie liści. Dlaczego? Przede wszystkim z uwagi na to, że jak zaczną gnić to zaszkodzą glebie. Same liście to nie wszystko. Warto również usunąć chwasty i skosić trawę. Można pokusić się o aerację.

W przypadku ogrodu z roślinami jednorocznymi jesień jest czasem ich usuwania, przekopywania grządek. To moment, w którym trzeba przygotować nasiona. Warto poświęcić im uwagę, by w kolejnym roku ponieść mniejszy koszt.

Ogród z roślinami wieloletnimi również wymaga pracy. Należy byliny odmłodzić. Można również przekopać je w inne miejsce.
Oczywiście jesienią również się sadzi. Przede wszystkim rośliny cebulowe, ale również drzewa i krzewy.

Należy pamiętać i o okrywaniu roślin. Wrażliwe zimozielone powinny znaleźć się w jucie lub agrowłókninie. Istotne jest jednak, by dokonać tego dopiero po pierwszych przymrozkach. W przeciwnym wypadku rośliny mogą zacząć gnić lub schronienie w okryciu znajdą gryzonie.

Drzewa o ciemnej, gładkiej korze są zagrożone pękaniem, właśnie dlatego warto je ochronić. Jak? W tym celu można bielić ich pnie i konary wapnem ogrodniczym. Bardziej estetycznie prezentuje się jednak mata słomiana, włóknina lub juta.

Co przyda się, by przygotować ogród do zimy?

Aby łatwiej było przygotować ogród do zimy, należy wyposażyć się w szereg narzędzi, urządzeń i akcesoriów. Zwłaszcza, jeśli nie udało się ich zgromadzić w sezonie. Można kupić nowe wyposażenie do ogrodu, ale warto poszukać i używanego korzystając z serwisów ogłoszeniowych takich jak sprzedajemy.pl/dom-i-ogrod/ogrod. Wiadomo, że szpadel nie kosztuje wiele, więc można postawić na nowy, jednak kosiarka z drugiej ręki w dobrym stanie to znacznie niższy koszt niż nowa.

Z pewnością do usuwania liści z trawnika przydadzą się grabie. W przypadku zasypanego tarasu, alejek – lepiej postawić na odkurzacz do liści.
Warto rozważyć zakup kompostownika, jeśli szuka się estetycznego sposobu na przechowywanie odpadów organicznych.

Do przycięcia pojedynczych gałązek wystarczy sekator, jednak może się zdarzyć, że konieczna będzie pilarka lub okrzesywarka. W przypadku małych żywopłotów wystarczą nożyce do żywopłotów.

Jak przygotować ogród do zimy?

Oczywiście samo zadbanie o rośliny to nie wszystko. Trzeba zatroszczyć się i o wyposażenie ogrodu. Aby narzędzia na kolejny sezon służyły tak samo dobrze, należy o nie zadbać. Jak? Przede wszystkim należy je oczyścić, naostrzyć i naoliwić. Warto umieścić je tak, by nie miały kontaktu z wilgocią.

Meble – w zależności od tego, z czego są wykonane, należy właściwie przechować. Te, które są na zewnątrz – warto okryć plandeką. Meble, które można przenieść, należy schować do pomieszczenia: szopy, garażu, piwnicy, w którym będzie mniejsza wilgotność.

Jesienią należy opróżnić z wody wszelkie pojemniki, zakręcić wodę w kranie, spuścić tę zalegającą w rurach. W przeciwnym wypadku pod wpływem mrozów cała instalacja może popękać.

Jesień to dobry czas na założenie kompostownika. Ze sprzątania terenu zyskujemy wiele odpadów organicznych. Zamienią się w dobry nawóz. Tylko liście z grabienia warto odkładać w nieco inne miejsce – szybciej się rozkładają. Dzięki temu próchnicę można będzie wykorzystać już na wiosnę.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ